СТАЦІОНАРИ

Стаціонар №1
   

Стаціонар №2
Посмотреть видео сюжет

Українські Карпати:

Медова Долина

Костянтин Кононенко
фітотерапевт, медичний психолог, парапсихолог, магістр психології, доктор філософії, академік, директор Інституту парапсихології «Нова Генерація».
    Світлана Флис
старший науковий працівник музею Етнографії та екології Карпатського краю.Українські Карпати – один з наймальовничіших куточків у світі. Тут гармонійно поєднані м’які обриси високих гір, розлогі полонини, квітучі долини, помережані гірськими потоками, розкидані на схилах ошатні дерев’яні оселі, ламані геометричні узори вориння і гідні подиву архітектурні творіння – давні дерев’яні церкви і дзвіниці, які увінчують пагорби, ніби виростаючи з них. Гірський краєвид доповнюють пахощі хвойних дерев, квітучих луків та скошеної трави влітку або свіжого снігу морозної зими. А ще тут можна почути шум гірського водоспаду, протяжний звук трембіти, гармонійне теленькання дзвіночків худібки, яка випасається на зелених пагорбах.

На цій території споконвіку живуть гуцули – етнічна група українців, яка має особливу говірку і спосіб життя. Вони не перестають дивувати світ яскравим і барвистим одягом, самобутнім досконалим декоративно-прикладним і вжитковим мистецтвом, чудовою музикою, запальними вогнистими танцями, усталеними святами, обрядами, звичаями і традиціями.

А ще Українські Карпати – це відомі далеко в світі цілющі мінеральні води, санаторії і будинки відпочинку, оздоровчі маршрути і зелений туризм – чудовий відпочинок в помешканнях гостинних гуцулів.

Урочище Женець-Медова Долина розташоване в казковій улоговині, захищеній високими горами від холодних вітрів, що дмуть з Чорногори. Легко пливе сіра отара овець, пахне смерековим димом ватра, над золотими квітами арніки хмеліють бджоли. Збирає воду з семи джерел, вирує переповнена зливами невгамовна річка Женець. Вона розмежовує села Микуличин і Татарів. А єднає бетонним мостом. Не єдиним, бо трохи вище є підвісна кладка. Несеться через лісовий світ прудкий Женець, не вичерпуються тисячоліттями його води, як не вичерпується доброта, працелюбність і численні таланти місцевих жителів, славна історія краю.

На річці Женець знаходиться мальовничий водоспад Гук. Назва вказує на характер течії води. Висота місцевості в районі водоспаду 900 м над р. м. Висота водоспаду 15 м. Водоспад Гук є особливо цінним природним комплексом, який знаходиться на території Карпатського національного природного парку. Урочище Женець – Медова Долина належить до території Карпатського національного природного парку і має рекреаційно-господарську і заповідну зони. Місця вирубки лісу, порослі малиною, чорницею, різнотрав’ям, є сприятливими для розвитку бджільництва.

Урочище Женець-Медова Долина – багатюще, нескінченно різноманітне, невичерпне джерело лікарських рослин і засобів, які забезпечують здорове і повноцінне життя людей та сприяють швидкому одужанню хворих.

Дорога вздовж потоку Женець від однойменного лісництва до водоспаду Гук (3 км) не дозволяє нудьгувати, дарує нові захоплюючі враження. Постійно, як в калейдоскопі, змінюються краєвиди, що відкривають камерні затишні куточки на тлі загальної панорами величних гірських схилів. Мандрівники відчувають, що потрапили в особливий світ гір і налаштовуються на передчуття дива. І дійсно, на невисокому схилі біля потоку Женець розташована церква – справжня перлина дерев’яного будівництва і народного мистецтва. До неї краще йти пішки, поволі наближаючись, готуючись до сприйняття настрою місця, архітектурної величі дерев’яного храму.

Церква, традиційна дерев’яна гуцульська хата з відкритим ганком та водяний млин розташовані так, що з будь-якого боку утворюють бездоганну композицію. Тут панує непорушний дух минулих віків, особливий спокій і затишок під захистом небесних сил.

Вздовж екскурсійного маршруту «Медова долина» (Женецьке лісництво – водоспад Гук) знаходиться ціла низка ошатних дерев’яних капличок. Одна з них, – шедевр гуцульської народної архітектури, – розташована біля пам’ятного хреста на честь борців за волю України. Кам’яний хрест, встановлений за кошти місцевих жителів, нагадує про тернистий шлях українського народу до здобуття єдиної, соборної, незалежної України.

До садиби «Дикий мед» в с. Татарів від центрального шосе Івано-Франківськ–Яблуниця можна дістатись, перейшовши підвісну кладку на річці Женець. В гуцулів кладка є магічним мостом, який з’єднує «потойбічний» і реальний світи. Річка – це джерело життя, а трясти кладкою, здійснювати певний ритуал – означає наблизитися до світу духів. Уява переплітається з легендою. Той світ і цей ходять поруч.

Біля дороги неподалік воріт в садибу «Дикий мед» споруджена невелика дерев’яна капличка в гуцульському стилі з відкритою галерейкою. За відсутності натурального підвищення вона стала оптичною і естетичною домінантою місцевості. Відкритий зруб визначається природною красою деревини, яка підкреслюється простим ритмом вінців. Опуклі боки протесів (розрізані навпіл кругляки) поставлені назовні, плоскі – до середини. Ця споруда має характерний двохярусний шпильчастий дах з об’ємним латинським хрестом.

Капличка є міні-церквою, яка цілодобово відкрита, що уможлив лює молитву потребуючої душі в будь-який час дня і ночі. Тут можна усамітнитись в молитві, відчути благодать Святого Духа, який наповнює людину під час звернення до Бога.

З естетичного погляду капличка сприймається як бездоганно завершений художній твір, ідеально вписаний в навколишній розкішний ландшафт.

І ось ми знаходимось перед високими воротами свіжо-медового кольору дерева. Та й з-під стилізованого дашка вивіски тріпочуть крильцями працьовиті бджілки. Це садиба «Дикий мед».

Кілька кроків у подвір’я – і опиняєшся поза галасливим і швидкісним сьогоденням. Тут царство минувшини, спокою і здоров’я. Уява переплітається з легендою. Сонячно цвіте первоцвіт, привітно хитають зеленими верхівками смереки. Чути протяжний голос трембіти.

Трембітою зараз зустрічають дорогих гостей. Цим інструментом сповіщають народження Ісуса на Різдво колядники. Трембіта – обов’язковий атрибут полонини.

На подвір’ї садиби встановлено дзвінкоголосий дзвін – своєрідний місток в небо. Здавна для всіх християн звуки дзвонів були зв’язуючою ланкою між людиною і Богом, між землею і небом. Дзвони були відомі ще давньосхідним цивілізаціям ІХ ст. до н. е., а в Україні вперше згадуються 1146 року.

Як виявили вчені, звук дзвона має цілющі властивості. Дзвін випромінює резонансний ультразвук, очищає як духовно, так і фізично. При кожному ударі дзвін працює, як генератор енергії в ультразвуковому діапазоні, не лише благотворно діючи на все живе, але й руйнуючи хвороботворне середовище.

Ошатна садиба «Дикий мед» зведена з традиційного для Гуцульщини матеріалу: основа – камінь-пісковик, стіни – з смерекикругляка. Гостроверхий дах зливається кольором з навколишніми смереками. За тонкою слюдою шибок розкішно зеленіє хвойний ліс, а білі кучеряві хмарки віддзеркалюються в блакитних водах грайливого потічка, що витікає з потужного джерела «Женець».

На порозі оселі сидить кіт. Гуцули свято вірили, що він живе на межі двох світів. У кого в господарстві живе чорний кіт, – ніколи нікого там не зурочать. Трьохколірна кішка оберігає дім від пожежі, приносить щастя, достаток. Гуцули вважали кота святою твариною – можливо, за таємничу поведінку або як кажуть в Карпатах, «бо він колись з’їв чорта».

А ще до порога, як прийнято на Гуцульщині, прибита підкова. Загалом, залізо мало особливе значення в обрядах, спрямованих на вигнання хвороб та лиха. Підкова захищала оселю від нечистих духів, приносила удачу, добро в домі примножувалось.

В будинку є все, що робить проживання людей якомога комфортнішим: в каміні потріскують сухі дрова, на стінах гобелени, карпатські пейзажі в своєрідних хрестовидних рамах, дивани та крісла, покриті пухнастими ліжниками і тканими веретами. Традиційні вироби народних майстрів будять у серцях гостей світлі почуття родинного тепла і затишку.

Надзвичайний комфорт відчувається перш за все завдяки оточенню дерева – воно скрізь: дерев’яні підлоги, стіни, стеля, сходи, навіть масивна кована люстра теж виконана з елементами дуба.

Вже у вестибюлі заворожує око незвичний рельєф стін – це не просто розписи, а барельєфи, іноді навіть в обрамленні, як картини, з карпатськими пейзажами, виконані в пастельних тонах, подекуди сліпучо-білі, як засніжені гори Гуцульщини. Гуцульська садиба, ведмедиця з ведмежатами на тлі величних гір, білий кінь, що скубе траву, величний карпатський водоспад, кам’яні мости цього краю – яскравий калейдоскоп вражень на стінах садиби «Дикий мед».

На кожному поверсі оселі розміщені оригінальні у виконанні з масивного карпатського каменю-пісковику каміни. На стилізованій камінній полиці рельєфно зображена відкрита книга з написом: «В своїй хаті – своя правда». Тут немає перевантаження декоративними елементами – звідси вишуканість, органічність, комфорт.

Відпочинок в садибі «Дикий мед» відзначається розгалуженою інфраструктурою послуг. Однак тут можна не тільки відпочивати, а й плідно працювати. Для цього обладнаний універсальний конференцзал на сто місць. В даному приміщенні можна проводити семінари, конференції, тренінги. Тут відбуваються ділові зустрічі, концерти, презентації книг відомих письменників, майстер-клас з народними умільцями, виставки знаних художників, скульпторів, майстрів народної творчості. Для прихильників танців є танцювальний клас.

В садибі «Дикий мед» все підпорядковано комфортному перебуванню гостей. Однак основним завданням є не тільки повноцінний відпочинок, а оздоровлення і профілактика різноманітних захворювань як в дорослих, так і в дітей. Комплексний підхід до вивчення багатовікового досвіду народної медицини Гуцульщини та Бойківщини застосовується нині для лікування різноманітних захворювань без вживання хімічних складників сучасних ліків. Тому основний акцент в лікуванні різноманітних захворювань сьогодні – у використанні активних енергетичних зон Землі, які здавна були відомі місцевим жителям, а також цілющих рослин, джерельних вод і великого арсеналу з скарбнички народного досвіду лічництва в даній місцевості.

Фахівці стверджують, що на території Медової Долини є позитивні зони електромагнітних і гравітаційних торсіонних полів, що в цілому благотворно діють на людський організм. Тут коректується імунна система, а вже саме перебування в цьому місці, хоча б на протязі двох тижнів, покращує формулу крові, особливо в хворих, які постраждали від радіаційного випромінювання.

На території садиби «Дикий мед» можна зручно вмоститись у чітко визначених позитивних енергетичних зонах на своєрідних дерев’яних кріслах з високими спинками, виготовлених з дерев, що при врахуванні усіх вихідних параметрів, несуть зцілення для людей із захворюванням опорно-рухового апарату (особливо дуб), серцевосудинних захворювань (каштан, липа, акація), дихальних шляхів (сосна), шлунково-кишкового тракту (береза), нервової системи (верба).

Процес лікування захворювань нервової системи краще пов’язувати з фазами місяця. Оптимально буде розпочати лікування в останній фазі місяця, щоб хвороба йшла на спад.

Енергетична зона, сприятлива для профілактики та лікування даної патології, розміщена в південному секторі садиби. Там є кріслагойдалки із вербової лози з зручною опорою для ніг: гойдалки, основа яких – вербові дощечки. Цілющі властивості верби давньоруські волхви-зелейники пояснювали так: «Це перше дерево, яке посадив Род в раю». Сучасною мовою – галактичне дерево світобудови в українців. Верба допомагає при безпідставних головних болях. Вона панацея при неврозах. Енергія верби м’яка, заспокійлива, відновлювальна. Проходить злість і втома. Це дерево приводить весь організм до гармонії.

Лікування патологій нервової системи поєднується з музикотерапією, тому що звучання гуцульських музичних інструментів, – трембіти, дримби, цимбал, сопілки, – має психотерапевтичний ефект. Це пояснюється тим, що воно збігається з частотою енерговібрацій людського тіла. Особливо ефективне прослуховування гри на дримбі. Мольфар М. Ничай повчав: «Музика дримби несе в собі давню магію. Дримба зачаровує людей і приборкує звірів. Дримба здатна лікувати тіло й душу. Вона пробуджує енергію природи і наділяє людину особливою силою».

В центральній частині садиби є лава з стовбура віковічного дуба, куди здавна приходили хворі з патологіями опорно-рухового апарату. Це дерево в системі оберегів українців – уособлення сили, міцності, довголіття. Дуб з прадавніх часів уособлював Перуна – Бога сонячної чоловічої енергії, розвитку сили. З нього виготовляли лави, ліжка. Вважалося, що вироби з дуба додають людині енергії під час відпочинку.

Декілька таких сеансів – і болю як не було. При радикулітах використовували також і укуси диких бджіл, розтирання спиртовими настоями цілющих трав. А ще добрий ліжник – це і красиво, і тепло і навіть лікувально. Як кажуть старі гуцули: «Лігаємо в него – і нема радикуліту».

На території садиби «Дикий мед» є енергетична зона, сприятлива для лікування серцево-судинних захворювань. Тут знаходяться крісла з спинками в формі сердечок. Вони виготовлені з липи. Сама згадка про це дерево-диво малює в уяві духмяний липовий мед, цілющий настій липового цвіту і заспокійливу енергетику її крони. Липа символізує собою добробут, здоров’я, врівноваженість, надійність, гармонію помислів і справ.

Хворий сідає у крісло з липи і відчуває м’яку енергію дерева. Йде відчуття тепла і спокою: не випадково в Китаї липу називають «деревом забуття». Декілька таких сеансів у поєднанні з цілющими настоями трав в фітобарі, чудовий відпочинок в заповідному куточку Гуцульщини, – і хворі забувають про таблетки валідолу.

В південно-західній частині садиби є енергетичні зони, які нормалізують прояви захворювань шлунково-кишкового тракту. Тут розміщені два крісла з берези з овальною формою спинки. Береза – ніжне, співпереживаюче дерево з дуже м’яким, ласкавим і в той же час сильним впливом. Вона полегшує страждання, допомагає швидше подолати хворобу. Цілющим є не тільки весняний березовий сік чи бруньки. Сама енергетика берези позбавляє людину безпідставних тривог, страху перед майбутнім, що важливо для хворих з виразкою шлунка.

Однак перед лікуванням березою бажано підійти до стовбура тополі. Це дерево забирає енергію, але воно також лікує, знімаючи біль, виводячи хворобливу енергію. Стояти біля тополі необхідно лише декілька хвилин, далі можна відчути головокружіння – відбувається всмоктування енергії. Потім оздоровлюємося цілющою силою берези.

Декілька таких сеансів у поєднанні з спеціально підібраними настоями трав, унікальною водою з джерела «Женець» і хворий відчуває значне покращення стану здоров’я, поліпшується самопочуття і минають проблеми.

На території садиби є енергетична зона, що сприяє оздоровленню хворих, які мають бронхолегеневі проблеми. Тут розміщена лава з сосни. Ще давні язичники віддавали сосні «пальму першості». Це дерево символізувало вічне життя. Сосна – милосердне дерево, воно здатне не тільки очистити ауру людини, але і зняти порчу. Тут можна відпочити, вдихнути на повні груди повітря, напоєне пахощами шпилькових дерев, дистанціюватися від клопотів, слідкуючи за рухом білих хмаринок у небі та коливанням верхівок струнких ялин. Для лікування захворювань дихальних шляхів тут також застосовують збори лікарських трав до яких, зокрема, входять арніка, підбіл, первоцвіт. Цілющими є і парне молоко, липовий мед, настій ісландського моху. На Гуцульщині особливо популярним засобом при лікуванні астми був сироп із молодих пагінців сосни, пересипаних цукром.

У південній частині садиби є кам’яна постать жінки, яку здавна називають «палеолітичною Венерою». Такі скульптури різних розмірів здавна знаходять у найрізноманітніших місцях планети. Характерним для неї є великий живіт і груди, обличчя чітко не виписане – це первісне уособлення рис жінки-матері. До неї спрямовуються звернення жінок із проханням продовження роду. Торкаючись цієї скульптури, яка знаходиться в активній енергетичній зоні (легенди розповідають про дохристиянське святилище в околицях гори Хом’як), провівши загальне очищення організму, використавши позитивний ефект цілющої джерельної води і полонинських трав, коректуються патології репродуктивної сфери і з часом у сім’ї з’являється довгоочікувана дитина.

До джерела «Женець» здавна приходили жінки, щоб відпочити від повсякденних клопотів, вмитися цілющою водою. Шкіра обличчя ставала пружною і гладенькою. На джерельній воді вони робили настій з карпатського «женьшеню» – тирличу (джинджури).

Здавна в Карпатах люди жили у гармонії з собою і тим світом, який їх оточував. Вони мали багату творчу уяву, відкривали казкові світи, з натхненням прикрашали своє помешкання і одяг численними знаками-оберегами, що відводили усе зле, загрозливе, очищали і оновлювали. Іноді люди ображали один одного, чинили недобрі вчинки. Згодом одні мирилися, інші використовували прокльони, порчу, заговори.

Цікаво, що більшість прокльонів у Карпатському краї мали жартівливий, афористичний, незлобливий підтекст.

В сучасному світі одні люди вірять в існування злих духів, заклинання, пристріт (уроки), а інші висміюють такі твердження. На території садиби «Дикий мед» цю ситуацію представлено в кумедній формі. Кожен знає з власного досвіду, щоб перестати боятись якоїсь сили, – потрібно зрозуміти це явище і подати в смішній формі. Тоді побоювання, застереження, сумніви зникнуть самі собою.

У західній частині садиби є невеликий водоспад, де піниться, перебігає з каменя на камінь веселий потічок. Його кришталеві води відлунюють срібними передзвонами і, здається, годинами можна милуватися цим рукотворним дивом. Водоспад має енергію, що дає захист і оборону від злих духів і лихих людей, духовно очищає і зміцнює, сповнює вірою у власні сили подолати перепони, що трапляються на життєвому шляху.

Через потічок, що пересікає з південного боку територію садиби, перекинуті казкові місточки, а люди з особливими потребами можуть підійти до води спеціально прокладеними сходинками.

А ще в Карпатах шанують камінь – знак опори і вічності, духовної нескореності й концентрації думки. Священними в давніх горян вважалися камені, взяті з гірських водоспадів-гуків. Вони несуть велику енергію, здатну не тільки очистити людину, але й подарувати їй силу таку грандіозну, як у скелі, що витримала потужний натиск потоку.

На подвір’ї садиби є камінь, взятий з водоспаду Гук, і коли до сходу сонця стати на нього і облитися водою, то всі напасті, які є в людини, всі негативні думки, які хтось на неї спрямовував – зникнуть! Для цього беруть воду, яка була набрана при заході сонця і простояла під зорями – так звану «зоряну воду».

Вода – це мати всього живого та сама енергія життя. Її в садибі «Дикий мед» використовують з метою отримання лікувального ефекту не тільки як питну, а й у вигляді душу, різноманітних ванн, зокрема з настоями цілющих лікарських трав, і такої дієвої процедури з скарбнички гуцульського лікувального досвіду, як купання в бочці з настоєм рослини «молодило», верби та полонинських квітів.

До послуг відпочиваючих сучасна сауна з басейном. Тут є великий вибір ефірних олій і цілющих карпатських трав. Комфорт гостей – перш за все!

З метою оздоровлення слід пройтися територією садиби босоніж по стежці, викладеній каменями вздовж гірського потоку з джерела «Женець». На підошвах ніг є чутливі зони, які активізуються при натисканні на кам’яні виступи. Так відбувається лікування певних органів людського організму. А вже потім, теж без взуття, хоч декілька хвилин потрібно походити по росяній зеленій траві. Цей моціон служить загартуванню організму, зцілює багато недуг.

На території садиби «Дикий мед» є унікальне джерело води під умовною назвою «Женець», вода якого за хімічним складом не поступається альпійській талій. Давно колись по цю воду приходили люди з далеких околиць регіону. Вертався з косовиці гуцул, чи гнав череду пастух, йшов далекий подорожній – неодмінно кожен з них зупинявся біля джерела, щоб вгамувати спрагу, відновити сили, відпочити душею. І вже забуто втому, розчарування – світ наповнився веселковими барвами.

Вода стає святою на Святвечір, Йордан та Стрітення. Вода очищає, а слово надає їй цілющих властивостей. Цим здавна користувалися «непрості», мольфари – місцеві знахарі. А ще їх називали «ті, хто ходить між світами». Назва мольфар походить від слова «мольфа» – зачарований предмет. Кажуть, що дуже давно вони вміли використовувати енергію блискавки, ходити в хмарах і розуміти мову звірів. На цих людей колись покладали функції лікарів, радників, хранителів спокою.

Воду джерела «Женець» на території садиби «Дикий мед» на свято Богоявлення Господнє (Йордан) 19 січня 2010 р. було освячено.

Джерело «Женець» має унікальну джерельну воду, що потрапляє на поверхню з первісних земних глибин, зберігаючи цілющі властивості, даровані природою. Численні аналізи води з цього джерела на вміст нітратів, хлору, брому, йоду, хрому, заліза, свинцю, міді, кадмію, срібла, магнію, марганцю були проведені протягом 2009-2010 рр. на базі біохімічної лабораторії Івано-Франківського національного медичного університету. Вони ще раз підтвердили, що джерельна вода «Женця» є надзвичайно чистою і вміст хімічних елементів, які могли б негативно впливати на організм людини, в сотні, тисячі раз менші гранично допустимих сьогодні в Україні норм.

Як бачимо, у воді присутні такі необхідні людині елементи як срібло, йод, бром.

Джерельна вода «Женця» вгамовує спрагу, приємна на смак, сприяє поліпшенню апетиту. Це чудовий профілактичний засіб від захворювань кишково-шлункового тракту, печінки, при недокрів’ї.

Людський організм приблизно на 75% складається з води, а мозок – на 85%. Чимало людей п’ють не джерельну (живу воду), а переварену, окремі з них навіть двічі переварену, сюди ж потрібно додати ті ж чаї, кави, компоти. Тому цілком закономірно, що в організмі людини не відбуваються повноцінні біологічні процеси – а звідси не лише анемія, а й подагра, камені в нирках, холецистити, серцевосудинні захворювання. Позитивним моментом є те, що в джерельній воді Женця є магній, а без цього елементу засвоєння заліза затруднено, що веде до недокрів’я. Тому для профілактики різноманітних захворювань потрібно використовувати кришталево чисту сиру джерельну воду Карпат, яка має високий енергетичний потенціал.

Отже, значний потенціал цілющої джерельної води є візиткою садиби «Дикий мед», який чудово сполучається з апіотерапією (лікування продуктами бджільництва).

Місцеве населення здавна надавало перевагу коням гуцульської породи. В минулому ці коні використовували пастухи для верхової їзди й перевезення вантажів, а в наш час – для гіпотерапії, в агротуристиці та гірському кінному туризмі.

Гіпотерапія (від грецького слова «гіппос» – кінь) – метод лікування, заснований на взаємодії людини зі спеціально навченим конем, адаптованим до можливостей хворого в опануванні верхової їзди.

Їзда верхи вимагає постійного тренування базових рефлексів, що передбачають відповідну участь м’язів тіла, а це відіграє велику роль у лікуванні пацієнтів, які страждають на порушення функцій опорно-рухового апарату і системи керування рухами (наприклад, при дитячому церебральному паралічі). Відомо, що температура тіла коня вища від температури людини на 1,5–2,0 °С. М’язи спини коня, що йде, розігрівають і масажують м’язи ніг вершника, нормалізують м’язовий тонус і підсилюють кровообіг у кінцівках. Лікування верховою їздою ефективне для реабілітації після хірургічних операцій, при наслідках поліомієліту, хворобах і травмах опорно-рухового апарату.

Кінь чинить на вершника потужний емоційний вплив, що дозволяє використовувати гіпотерапію для лікування психологічних розладів та фобій (безпричинних страхів).

Вершники мають змогу відчути стрімкий рух, п’янку свободу, дистанціюватися від «благ» урбанізації. Контакт з конем дає змогу відкрити у собі давній досвід шляхетних рицарів, робить хворих комунікабельнішими, повертає обличчям до живої природи.

В очах дітей кінь таїть у собі незбагненну природно-магічну звабу. Варто побачити як світяться радістю очі дітей, коли гнідий коник ніжно торкається губами до джерельної водиці чи скубе зелену м’якеньку травичку. Кінь – тварина напрочуд розумна. Він відчуває зміст слів, реагує на інтонації. Для гуцула кінь, як великий собака. Після декількох сеансів гіпотерапії під наглядом кваліфікованого інструктора, коли вершник призвичаюється до коня, приходить відчуття піднесення, все тіло мовби співає. Позитивний результат від верхової їзди, організованої в садибі «Дикий мед», безсумнівний.

На території садиби є невелика пасіка. Вулики у вигляді бортей з гостроверхими дашками чудово вписані в гірський ландшафт.

Гірські меди, зібрані на висоті 500-1000 метрів над рівнем моря в багатьох країнах Європи користуються особливим попитом, незважаючи на високі ціни. Любителі гірського меду цінують його не тільки за оригінальний смак, але й за цілющі лікарські властивості. Нектар, зібраний у горах із різних рослин, багато з яких занесено до Червоної книги, – особливо цінний.

В наш час, коли спостерігається значне погіршення екології, зростають алергічні реакції та побічні наслідки при лікуванні багатьма фармацевтичними хімічними медикаментами, – альтернативи лікуванню медом та іншими продуктами бджільництва немає. Цілющий вплив цих засобів можна відчути оздоровлюючись у садибі «Дикий мед». Фахівці особливо рекомендують такий комплексний відпочинок спортсменам, ослабленим дітям, людям із симптомами хронічної втоми, мешканцям промислово забруднених місцевостей, тим, хто постраждав від аварії на Чорнобильській АЕС. Тут можна придбати цілющий мед, прополіс, пергу та квітковий пилок.

Оселя «Дикий мед» є комфортною для сімейного відпочинку. Однозначно варто подорожувати з дітьми, щоб розширити їх розуміння естетики і краси природи, навчити працювати в команді, відчувати відповідальність і, звичайно ж, щоб загартувати, зміцнити, оздоровити організм дитини. Зрештою, відірвати від комп’ютера.

Якщо батьки зайняті, досвідчена вихователька в садибі «Дикий мед» візьме дітей під свою опіку.

Тут діти опановують ази народного мистецтва Гуцульщини, зокрема, вишивання, різьби, писанкарства. Вони почують багато казок і легенд Карпатського регіону, матимуть змогу вивчити місцеві колядки та гаївки.

Для дитячих розваг у садибі «Дикий мед» створена спеціальнаказкова лісова галявина, де розміщена «хатинка на курячій ніжці», коники-гойдалки та ще багато атракцій. Тут є багато загадкових художніх витворів природи – коренепластики, які діти із задоволенням розглядають і відтворюють у своїх малюнках і художньому ліпленні. Для маленьких художників влаштовують міні-пленери – вони малюють довколишні карпатські пейзажі і влаштовують виставки.

На території садиби є своя вуджарня – приміщення, де вудять (коптять) м’ясо. Для цього використовують спеціальну піч.

Неподалік колиби знаходиться просторий погріб-льох. В його відсіках при визначеній температурі зберігаються в дерев’яних бочечках хрумкі огірочки, налиті південним сонцем помідори, квашена з визначеними спеціями соковита біла капуста. А ще тут на дерев’яних полицях багато фруктів, особливо запашних яблук і груш. Тішать око перетерті з цукром різноманітні ягоди, соки, желе в скляних банках. Вишукані смаки гурманів задовольнять мариновані і квашені маслюки, грузді, опеньки та білі гриби. У погребі є винний відсік, де витримують у певному режимі вишукані сорти вин, наливок, лікерів. Все це можна замовити до столу в колибі, яка розташована на території садиби «Дикий мед».

У кришталево чистому повітрі урочища Женець витає терпкий запах смерекової хвої. Вітерець час від часу розбавляє його димом ватри (вогнища) і ароматом смаженого м’яса. Тут знаходиться колиба, яка стала втіленням найкращих традицій гуцульської кухні. Власне колиба – це тимчасове сезонне житло пастухів, лісорубів, де центральний простір займає жива ватра. Тут готували їжу для пастухів, робили будз. Колиба є самобутньою дерев’яною спорудою круглої форми, з високо піднятим дахом у формі конуса. Зараз, як правило, колиба – це гуцульський ресторан, де центральний простір займає мангал.

Затишний зал зустрічає гостей теплом вогнища і оригінальними стравами гуцульської кухні. Масивні стіни з плениць (кругляк, розрізаний навпіл), добротні дерев’яні столи та лави, старовинні предмети народного побуту, вдало дібрана коренепластика навіюють відчуття камерності й особливого затишку.

Кваліфіковані кухарі готують смачні страви з риби та дичини на мангалі. Тут можна скуштувати банош із бринзою, юшку грибну з мазурками, шухи, голубці по-карпатськи, фаршировані деруни, білі гриби в сметані, ребра по-гуцульськи, телятину в капусті. Є великий набір цілющих карпатських чаїв з медом. А на десерт – пампухи, штруделі, маківники. Їх смак неперевершений.

Перебуваючи на відпочинку в садибі «Дикий мед», гості мають нагоду ознайомитися з полонинським життям, а якщо поталанить, то й побувати на святі проводів на полонину чи фольклорному святі будзу, в усякому разі, скуштувати будзу, бринзи, вурди, гуслянки. Все це продукти вівчарства. Місцеве населення з давніх давен займалося розведенням вівців. Є навіть жарт: «Хто перший з’явився в горах – гуцул чи вівця?». Протягом тисячоліть вівці годували та одягали місцеве населення, а також і лікували. Із шкіри цих тварин отримували кожухи, кептарі, шапки, з вовни робили сукно на сердаки і штани, виготовляли ліжники, в’язали светри і капчури (вовняні шкарпетки), ткали запаски.

На відміну від молока іншої худоби, овече містить більше сироваткової кислоти, яка разом із магнієм підтримує регенерацію клітин і сприятливо діє на хвору печінку, виводить шлаки з судин, чим підвищує їх міцність та запобігає інфаркту. Як відзначають дослідники, в 1 л овечого молока виявлено 450 мг сироваткової кислоти, тоді як у коров’ячому – лише 100 мг, козячому – 60 мг.

Із давніх давен молоко і м’ясо овець цінували за високі лікувальні властивості. І це не випадково, адже вівці – чи не єдині з тварин, які ніколи не хворіли на туберкульоз та рак. Німецькі вчені довели, що в клітинах м’яса молодих овець є речовини, що запобігають захворюванню на рак, тому вони рекомендують вживати баранину з метою профілактики цього захворювання. Овече парне молоко лікує хвороби дихальних шляхів, кажуть, навіть астму виліковує. Овече масло має властивості відновлювати тканини, в тому числі і кісткові. Його вживали внутрішньо разом з гарячим молоком або горілкою при хворобах простудного характеру, а також застосовували для натирань. До хворих суглобів гуцули прикладали висушений внутрішній жир – «оболонку».

Несолена овеча бринза, гуслянка є дієтичними продуктами. Бринза характеризується високою калорійністю, довгим терміном зберігання у звичайних умовах (до одного року) та позитивним впливом на травну систему людей.

Стрижуть овець один раз на рік, постриг становить від 1,5 до 3 кг вовни. Якщо від хімічних волокон в сучасної людини виникають дискомфорт і хвороби, то вовна, навпаки, має лікувальний ефект. Вона ідеальний терморегулятор. У спеку не допускає перегріву, а в холод – переохолодження. Звичайна пов’язка з овечої вовни лікує запалення, знімає ревматичні болі, стабілізує роботу нервової системи, поліпшує сон, нормалізує тиск і знімає алергічні реакції.

Подушка, наповнена чесаною вовною, сприяє здоровому сну, адже вона має властивість вбирати в себе і віддавати в навколишнє середовище до 30% вологи, не створюючи при цьому відчуття вогкості в постелі.

З вовни шили рукавиці, светри, шарфи, робили сукно на петики, але найголовнішим, суто гуцульським винаходом є, безперечно ліжник.

Ліжник – не тільки прикраса оселі, а й дієвий лікувальний засіб. Він має цілющі властивості для лікування простуди і радикуліту. Дієвий засіб – розтерти тіло настоянкою цілющих карпатських трав і закутатися в ліжник.

У садибі «Дикий мед» можна придбати всі похідні продукти вівчарства, виготовлені в екологічних умовах із дотриманням давніх технологій.

Приваблює відпочиваючих і невеликий музей народного побуту Гуцульщини, особливо інтер’єр гуцульського житла. Здається, що час тут зупинився. Милують око різьблений дерев’яний стіл, образи, скриня, мисник із мальованими тарелями, традиційна гуцульська піч. Відвідувачі поринають у світ народної ноші, де кожен елемент оздоблення є своєрідним оберегом від злих сил. Тут представлена багата колекція вишиваних сорочок, кептарів, запасок. Занурившись у глибину століть, пізнавши побут, традиції і звичаї горян, відвідувач повертається до сучасності збагаченим духовно, відчувши потужну енергію старовини.

Помітний інтерес зараз викликає типова гуцульська хата. Потрібно відзначити, що кожний будинок на Гуцульщині був розташований вільно: місця є достатньо. Хати стояли на схилах так, щоб було далеко видно, щоб ніхто не був нікому на заваді. Будинки, складені цілком із дерева: нефарбовані, здавалось, ніби виростали серед зелених смерек. Це враження підсилюється і дахами, які повторюють м’ягкі обриси гір. Вони, як правило, були покриті ґонтою (невеличкими пластинками з дерева).

Інтер’єр помешкання прикрашала оригінальна кахельна піч, різьблений сволок, рушники на образах, мальовані тарелі на стінах, давні фото, ткані «писані» верети на лавах.

Щоб придбати на приємну згадку про Гуцульщину якусь авторську річ місцевих народних майстрів, варто відвідати сувенірну крамничку, яка розмістилась у гуцульській хаті. Тут можна купити оригінальні вироби знаних різьбярів, гончарів, ткаль, вишивальниць і лимарів. Особливо вражають різьблені інкрустовані скриньки, рахви, пласти, тарілки, майстерно виготовлені з горіха, груші, черешні, явора. А ще тут представлена продукція косівських гончарів – кахлі, декоративні тарілки, глечики, макітри, дзвоники, куманці.

Привертають увагу стоси ліжників, вовняних подушечок, килимів, верет, вишитих та тканих рушників. Переливаються всіма кольорами райдуги вироби з бісеру – гуцульські ґердани та силянки. Є тут і вироби зі шкіри – постоли, череси (широкий гуцульський пояс на пряжках), тобівки (шкіряні сумки), багато вдекоровані тисненням та металом. У цих виробах – особлива енергетика, що передає тепло рук і серця народних майстрів, які зберегли і примножили давні секрети талановитих предків.

У гуцульській хаті також є офісні адміністративні служби, екскурсбюро. Тут можна замовити цікаві екскурсії, мандрівки маршрутами Карпатського регіону.

Із території садиби «Дикий мед» розпочинається приватна лижна траса протяжністю 2000 метрів. До послуг відпочиваючих в пункті прокату є сучасне гірськолижне спорядження як для дорослих, так і для дітей. Влітку тут можна взяти на прокат ролики, самокати, велосипеди.

Зазвичай лижний сезон триває з середини листопада до середини квітня. Тут поринаєш в гірськолижну атмосферу з головою, забуваєш щоденні клопоти і повністю віддаєшся атмосфері розваг.

Мальовничі ландшафти заповідного куточка Гуцульщини можна спостерігати і фіксувати на фотокамеру з висоти підвісної канатної дороги. Взимку варто побачити як сніг ховає пухнастим білим ліжником стомлені гори і в яскравому сонячному світлі лягають сині тіні від високих заметів. Стоїть дивна тиша, яку порушує лише стукіт дятла чи щебет лісового птаства. А ще на галявині під лісом пробіжить лисиця чи прудка білка струсить із смереки сріблясте віяло снігу.

Влітку, пропливаючи в кріслах канатної дороги над пухнастими смереками, барвистими галявинами, дзвінкими потічками, можна насолоджуватись чудовою гірською панорамою. Краєвиди тут неймовірно гарні – спочатку навіть важко відірвати погляд від узлісся, де квітнуть суниця, чебрець, гірська конюшина, волошка карпатська. Всього в Карпатах навесні і влітку цвітуть приблизно 50 видів гірської флори. Тут збирають мед дикі бджоли. Інколи Всевишній благословляє гори рясним дощем і знову простеляється над вершинами Хом’яка і Синяка блакитне простирадло неба. Тоді можна побачити як димлять гори, неначе казковий велет Чугайстер курить люльку сивого туману. Дзвенять гомінкі струмки, несучи аромат полонинських трав, подих сили і краси в широкі світи. Хочеться повернутися сюди ще і ще раз, щоб зануритись в атмосферу карпатського елітного відпочинку.

Це місце випромінює сонячну енергію, людина і природа тут - у гармонійній взаємодії. Влітку у долині Женця – особлива суміш ароматів меду, воску і нагрітих сонцем трав. Взимку смереки, вдягнені в білі кептарики, пильно стережуть сон річки-горянки. Однак, в будь-яку пору року, відпочинок у Медовій долині дарує людям небайдужим багато гарних емоцій, хорошого настрою, свіжого повітря, кришталево чисті води джерела «Женець».

Карпати овіяні легендами, мають велику потенційну силу. Коли дивитися на географічну карту, то Карпатські гори нагадують підкову магніту, зосереджену в центрі Європи. Тут проходять потужні позитивні електрополя, про що свідчить стан емоційного піднесення у тих, хто прийшов сюди. А ще покращення здоров’я, неймовірний стан радості, урочистості та незбагненне бажання побувати тут ще раз.

Це і є Українські Карпати: Медова Долина – приватна садиба «Дикий мед».

78596, Україна,
Івано-Франківська обл.,
с. Татарів, урочище Женець, 696, «Дикий мед»

e-mail: dukuj-med@i.ua
Тел.: +38 (095) 137-16-35
+38 (099) 061-77-71
+38 (098) 031-00-01Ось так все починалося
Вот так все начиналось
This is how it all started

Микуличин. Тонель залізниці
Мыкулычин. Железнодорожный тонель
Mykulychin. The railway tunnel
Микуличин. Залізнична станція
Мыкулычин. Железнодорожная станция
Mykulychin. The railway station
Перший пансіонат
Первый пансионат
The first guest house
Перший ресторан
Первый ресторан
The first restaurant
Микуличин – далі Медова Долина
Мыкулычин – дальше Медовая Долина
Mykulychin. Further – the Honey Valley


Татарів. Праворуч – Медова Долина
Татаров. Направо – Медовая Долина
Tatarov. The Honey Valley – on the right


Ця краса й сьогодні
Такая краса и сегодня
So beautiful – even now a days

Квітки тирличу
Горечавка лёгочная
Gentiana pneumonanthe
Бджола на волошці луговій
Пчела на васильке луговом
Centaurea jacea
Бджола на квітучій вишні
Пчела на цветущей вишне
The bee on a blossoming cherry
Підсніжники
Подснежники
Galanthus woronowii
Брусниця
Брусника
Vaccinium vitis-idaea
Квітки шафрану
Цветки шафрана
Pulsatilla patens
Квітки Іван-чаю
Цветки Иван-чая
Chamerion angustiolium
Бджола бере нектар з кульбаби
Пчела берет нектар с одуванчика
The bee on taraxacum officinale
Білий гриб
Белый гриб
Boletus edulis
Ожина
Ежевика
Rubus caesius


Знайшли легко
Нашли без труда
We have found it easily

Пішки по підвісній кладці. На авто – трішки об’їхати
Пешком по подвесной кладке. На авто – немного обьехать
On foot – over the suspension bridge. Or drive round by car
Медова Долина: приватна садаба «Дикий мед»
Медовая Долина: частная усадьба «Дикий мед»
The Honey Valley: the private manor «Wild Honey»


Поселились
Поселились
We have lodged

Тут зустрічають трембітою
Здесь встречают трембитой
Here you are welcomed wiht the sound of trembita
Як же тут гарно!
Как же здесь хорошо!
It’s so nice here!
Такого дива ми не чекали
Такого чуда мы не ожидали
We were not expecting such a wonder
Трішки відпочинемо з дороги
Немного отдохнем после дороги
Let’s rest a little after the journey
Трохколірна кішка – це щастя
Трехцветная кошка – это счастье
A piebald cat – thr symbol of happiness
Собачка Джесіка няньчить котенят
Собачка Джесика нянчит котят
Jessica cares for her kittens


Оце так територія!
Вот это территория!
That’s what the area is!

Мінеральна вода в будинку
Минеральная вода в доме
Mineral water at home
Мінеральна вода у водоcпаді
Минеральная вода в водопаде
Natural waterfall
Це просто рай!
Это просто рай!
This is just like paradise!
Мінеральна вода скрізь
Минеральная вода везде
Mineral water everywhere
Гуляй собі!
Гуляй себе!
Feel free!
Далі власна лижна траса
Дальше своя лыжная трасса
Further – a private ski route
Гуляй собі!
Гуляй себе!
Feel free!
Тепер – колиба і сауна
Теперь – ресторан и сауна
Now – restaurant and a sauna
Скрізь – тільки диво!
Везде – только чудеса!
Wonders here, there – everywhere!
Ось так!
Вот так!
Whew!


Відпочинок та оздоровлення
Отдых и оздоровление
Rest and health improvement

Хочеш – так!
Хочешь – так!
Let’s do it – this way!
Або – так!
Или – так!
Or – that way!
А можеш у сауні!
А можешь в сауне!
Rest in the sauna or not – do as you wish!
Це вже – парапсихологія!
Это уже – парапсихология!
Here parapsychology is practiced!


Торгові марки: Чудо-чай; крем-бальзам «Здорові ніжки»; чай «Долголєт»; гігієнічний засіб; крем денний «Стевія з кембрійською глиною»; листівка «Планета» як спосіб досягнення психічної гармонії; енергоінформаційний збір для гармонізації стану людини. Trade marks: «Wonder tea»; Cream-balsam «Healthy legs»; «Dolgolet» tea; Hygienic means; Day cream «Stevia with Cambrian clay»; Leaflet «Planet» as a way to achieve mental harmony; Energetic and informational herbal mix to harmonize the human health condition.


Прогулянки
Прогулки
Hiking tripsБудемо вчитися грі на:
Будем учиться игре на:
Let’s learn how to play:

Трембіта – її звук вводить в стан неймовірної радості і урочистості
Трембита – ее звук вводит в состояние невероятной радости и торжества
Trembita – its sound transports you into a state of joy
Дримба – зачаровує людей, здатна ліуквати тіло й душу
Дрымба – зачаровывает людей, способна лечить тело и душу
Drymba – captivates people, is able to treat both body and soul
Теленка – треба нею потрясти, потім грати щоб «дідька вигнати»
Теленка – нужно её потрясти, потом играть, чтобы «дурь выгнать»
Telenka – first you have to shake it and then play «to cast out evil»
Цимбали – від цього ніструменту пішов вираз «мені все по цимбалах»
Цымбалы – от этого инстремена пошло выражение «мне все пофиг»
Cymbals – the expression «I don’t give a fig» comes from this instrument
Бугай – дає звук подібний до мукання. Це дуже весело
Бугай – дает звук подобный мычанию. Это очень весело.
Bugay – gives the sound similar to the low of cow. This is very funny.


Треба щось придбати на згадку
Нужно что-нибудь приобрести на память
We have to buy something to rememberЦе чудо має назву – лижі
Это чудо называется – лыжи
This wonder is called «the ski»

То як же тут їздити?
Как же здесь ездить?
How to ski here?
А ось так!
А вот так!
Wow! That’s it!
Зараз і я спробую
Сейчас и я попробую
I’ll try now
Зустрінемось внизу
Встретимся внизу
Let’s meed below


Новорічні свята – тут твориться диво
Новогодние праздники – здесь творятся чудеса
New Year celebrations – wonders happen here

З Новим роком! З новим щастям!
С Новым годом! С новым счастьем!
Happy New Year! We wish you happiness!
Це і є життя!
Это и есть жизнь!
That’s what life is!


Ця місцевість освячена Богом
Эта местность освящена Богом
This area is consecrated to God

Освячені житло і територія
Освящены жилище и территория
The house and the area are consecrated
Освячена вода
Освящена вода
The water is consecratedМи впевнені, що у нас Ви отримаєте здоров’я, укріпите родину, подолаєте самотність, зустрінете вдачу і вона Вас вже ніколи не залишить.

Мы уверены, что у нас Вы получите здоровье, укрепите семью, преодолеете одиночество, встретите удачу и она Вас уже никогда не покинет.

We hope that whilst here your health and family relationships strenghen, you overcome loneliness and meet with luck that never laeves you.

Украинские Карпаты:

Медовая Долина

Украинские Карпаты – один из самых живописных уголков мира. Здесь гармонично сочетаются мягкие очертания высоких гор, пологие равнины, цветущие долины, перемежающиеся с горными потоками, разбросанные по склонам опрятные деревянные домики, ломанные геометрические узоры оград и достойные удивления творения архитектуры – древние деревянные церкви и звонницы, венчающие холмы, как бы вырастая из них. Горный пейзаж дополняют ароматы хвойных деревьев, цветущих лугов и скошенной травы летом или свежего снега морозной зимой. А еще здесь можно услышать шум горного водопада, протяжный звук трембиты, гармоничное бренчание колокольчиков домашнего скота, пасущегося на зеленых холмах.

На этой территории испокон веков живут гуцулы – этническая группа украинцев, у которых есть свой особый говор и образ жизни. Они не перестают удивлять мир яркими красочными одеждами, самобытным совершенным декоративно-прикладным искусством и бытом, чудесной музыкой, зажигательными красочными танцами, старинными праздниками, обрядами, обычаями и традициями.

А еще Украинские Карпаты – это известные во всем мире целебные минеральные воды, санатории и дома отдыха, оздоровительные маршруты и зеленый туризм – прекрасный отдых в домах гостеприимных гуцулов.

Урочище Женец-Медовая Долина расположено в сказочной котловине, защищенной высокими горами от холодных ветров, дующих с Черногоры. Легко плывет серая отара овец, пахнет еловым дымом ватра (костер), над золотыми цветами арники хмелеют пчелы. Собирает воду из семи источников, бурлит переполненная ливнями неугомонная река Женец. Она разграничивает села Микуличин и Татаров, соединяя их бетонным мостом. Не единственным, поскольку немного выше есть подвесная кладка. Несется через лесной мир прыткий Женец, не исчерпываются тысячелетиями его воды, как не исчерпывается доброта, трудолюбие и многочисленные таланты местных жителей, славная история края.

На реке Женец находится живописный водопад Гук. Название указывает на характер течения воды. Высота местности в районе водопада 900 м над уровнем моря. Высота водопада 15 м. Водопад Гук является особо ценным природным комплексом, который находится на территории Карпатского национального природного парка.

Урочище Женец-Медовая Долина относится к территории Карпатского национального природного парка и имеет рекреационно-хозяйственную и заповедную зоны.

Места вырубки леса, поросшие малиной, черникой, разнотравьем, благоприятны для развития пчеловодства.

Урочище Женец-Медовая Долина – богатейший, бесконечно разнообразный, неисчерпаемый источник лекарственных растений и средств, которые способствуют здоровой и полноценной жизни людей и быстрому выздоровлению больных.

Дорога вдоль потока Женец от одноименного лесничества к водопаду Гук (3 км) не позволяет скучать, дарит новые захватывающие впечатления. Постоянно, как в калейдоскопе, изменяются виды, которые открывают камерные уютные уголки на фоне общей панорамы величественных горных склонов. Путешественники ощущают, что попали в особый мир гор и настраиваются на предчувствие чуда. И действительно, на невысоком склоне возле Женца расположена церковь – настоящая жемчужина деревянного строительства и народного искусства. К ней лучше идти пешком, исподволь приближаясь, готовясь к восприятию места, архитектурного величия деревянного храма.

Церковь, традиционная деревянная гуцульская хата с открытым крыльцом и водяная мельница расположены так, что с любой стороны образовывают безупречную композицию. Здесь властвует незыблемый дух прошлых веков, особый покой и уют под защитой небесных сил.

Вдоль экскурсионного маршрута «Медовая долина» (Женецкое лесничество – водопад Гук) находится целый ряд нарядных деревянных часовенок. Одна из них, – шедевр гуцульской народной архитектуры, – расположена возле памятного креста в честь борцов за свободу Украины. Каменный крест, установленный на средства местных жителей, напоминает о тернистом пути украинского народа к единой, соборной, независимой Украине.

К усадьбе «Дикий мед» в с. Татаров от центрального шоссе Ивано-Франковск–Яблуницa можно добраться, перейдя подвесную кладку на реке Женец. У гуцулов кладка является магическим мостом, который соединяет «потусторонний» и реальный миры. Река – это источник жизни, а трясти кладкой, осуществляя определенный ритуал – означает приблизиться к миру духов. Воображение переплетается с легендой. Тот мир и этот ходят рядом.

У дороги, неподалеку от ворот в усадьбу «Дикий мед» сооружена небольшая деревянная часовня в гуцульском стиле с открытой галерейкой. При отсутствии натурального возвышения она стала оптической и эстетической доминантой местности. Открытый сруб отличается естественной красотой дерева, которая подчеркивается простым ритмом венцов. Выпуклые стороны протесов (разрезанных пополам бревен) поставлены наружу, плоские – к середине. Это сооружение имеет характерную двухярусную шпилевую крышу с объемным латинским крестом.

Часовня – это небольшая церковь, которая открыта круглосуточно, что делает возможным молитву жаждущей души в любое время дня и ночи. Здесь можно уединиться в молитве, ощутить благодать Святого Духа, который наполняет человека во время обращения к Богу.

С эстетической точки зрения часовня воспринимается как безупречно совершенное художественное произведение, идеально вписанное в окружающий роскошный ландшафт.

И вот мы находимся перед высокими воротами из дерева свежемедового цвета. Да и из-под стилизованной крыши вывески машут крылышками трудолюбивые пчелки. Это усадьба «Дикий мед».

Несколько шагов во двор – и оказываешься вне шумного и скоростного настоящего. Здесь царство прошлого, покоя и здоровья. Воображение переплетается с легендой. Солнечно цветет первоцвет, приветливо качают зелеными верхушками ели. Слышен протяжный голос трембиты.

Трембитой сейчас встречают дорогих гостей. Этим инструментом возвещают о рождении Иисуса на Рождество колядовщики. Трембита – обязательный атрибут горной долины.

Во дворе усадьбы установлен звонкоголосый колокол – своеобразный мостик в небо. Издавна для всех христиан звуки колокола были связующим звеном между человеком и Богом, между землей и небом. Колокола были известны еще древневосточным цивилизациям ІХ в до н.э., а в Украине впервые упоминаются с 1146 года.

Как выяснили ученые, звук колокола имеет целительные особенности. Колокол излучает резонансный ультразвук, очищает как духовно, так и физически. При каждом ударе колокол работает как генератор энергии в ультразвуковом диапазоне, не только благотворно воздействуя на все живое, но и уничтожая болезнетворную среду.

Нарядная усадьба «Дикий мед» построена из традиционного для Гуцульщины материала: основа – камень-песчаник, стены – из еликругляка. Островерхая крыша сливается по цвету с окружающими елями. За тонкой слюдой окон великолепно зеленеет хвойный лес, а белые кудрявые облака отражаются в голубых водах игривого ручейка, вытекающего из мощного источника «Женец».

На пороге жилища сидит кот. Гуцулы свято верили, что он живет на границе двух миров. У кого в хозяйстве живет черный кот, – никогда никого там не сглазят. Трехцветная кошка оберегает дом от пожара, приносит счастье, благосостояние. Гуцулы считали кота священным животным – возможно, за таинственное поведение или как говорят в Карпатах, «потому что он когда-то съел черта».

А еще к порогу, как принято на Гуцульщине, прибита подкова. В общем, железо имело особое значение в обрядах, направленных на изгнание болезней и беды. Подкова защищала жилье от нечистых духов, приносила удачу, добро в доме приумножалось.

В доме есть все, что делает проживание людей как можно более комфортным: в камине потрескивают сухие дрова, на стенах гобелены, карпатские пейзажи в своеобразных крестовидних рамах, диваны и кресла покрыты пушистыми покрывалами и ткаными веретами (лоскутами домотканой ткани). Традиционные изделия народных мастеров пробуждают в сердцах гостей светлые чувства семейного тепла и уюта.

Чрезвычайный комфорт ощущается прежде всего благодаря окружению из дерева – оно здесь повсюду: деревянные полы, стены, потолок, ступеньки, даже массивная кованая люстра тоже выполнена с элементами дуба.

Уже в вестибюле завораживает глаз непривычный рельеф стен – это не просто росписи, а барельефы, иногда даже в обрамлении, как картины, с карпатскими пейзажами, выполненные в пастельных тонах, кое-где слепяще-белые, словно заснеженные горы Гуцульщины. Гуцульская усадьба, медведица с медвежатами на фоне величественных гор, белый конь, который ощипывает траву, величественный карпатский водопад, каменные мосты Гуцульщины – яркий калейдоскоп впечатлений на стенах усадьбы «Дикий мед».

На каждом этаже жилища размещены оригинальные в исполнении из массивного карпатского камня-песчаника камины. На стилизованной каминной полке рельефно изображена открытая книга с надписью: «В своем доме – своя правда». Здесь нет перегруженности декоративными элементами – отсюда изысканность, органичность, комфорт.

Отдых в усадьбе «Дикий мед» отличается разветвленной инфраструктурой услуг. Однако здесь можно не только отдыхать, а и плодотворно работать. Для этого оборудован универсальный конференц-зал на сто мест. В данном помещении можно проводить семинары, конференции, тренинги. Здесь проходят деловые встречи, концерты, презентации книг известных писателей, мастер-классы с народными умельцами, выставки известных художников, скульпторов, мастеров народного творчества. Для любителей танцев есть танцевальный класс.

В усадьбе «Дикий мед» все подчинено комфортному пребыванию гостей. Однако основной задачей является не только полноценный отдых, а оздоровление и профилактика разнообразных заболеваний как у взрослых, так и у детей. Комплексный подход к изучению многовекового опыта народной медицины Гуцульщины и Бойковщины применяется ныне для лечения различных заболеваний без употребления химических составляющих современных лекарств. Поэтому основной акцент в лечении различных заболеваний сегодня – в использовании активных энергетических зон Земли, которые были издавна известны местным жителям, а также лекарственных растений, родниковых вод из источников и большого арсенала из сокровищницы народного опыта лечения в данной местности.

Cпециалисты утверждают, что на территории Медовой Долины сущестувуют положительные зоны электромагнитных и гравитационных торсионных полей, которые в целом благотворно действуют на человеческий организм. Здесь корректируется иммунная система, а уже само пребывание в этом месте, хотя бы на протяжении двух недель, улучшает формулу крови, особенно у больных, которые пострадали от радиационного излучения.

На территории усадьбы «Дикий мед» можно удобно устроиться в четко определенных положительных энергетических зонах на своеобразных деревянных креслах с высокими спинками, изготовленных из деревьев, которые при учете всех исходных параметров, несут исцеление для людей с заболеванием опорно-двигательного аппарата (особенно дуб), сердечно-сосудистыми заболеваниями (каштан, липа, акация), заболеваниями дыхательных путей (сосна), желудочно-кишечного тракта (береза), нервной системы (верба).

Процесс лечения заболеваний нервной системы лучше связывать с фазами луны. Оптимально будет начать лечение в последней фазе луны, чтобы болезнь шла на спад.

Энергетическая зона, благоприятная для профилактики и лечения данной патологии, размещена в южном секторе усадьбы. Там есть кресла-качалки из вербовой лозы с удобной опорой для ног: качели, основа которых – дощечки из вербы. Целебные свойства вербы древнерусские волхвы-зелейники объясняли так: «Это первое дерево, которое посадил Род в раю». Говоря современным языком – галактическое древо мироустройства в украинцев. Верба помогает при беспричинных головных болях. Она панацея при неврозах. Энергия вербы мягкая, успокаивающая, обновляющая. Проходит злость и усталость. Это дерево приводит весь организм в гармонию.

Лечение патологий нервной системы сочетается с музыкотерапией, поскольку звучание гуцульских музыкальных инструментов, – трембиты, дрымбы, цимбал, свирели, – имеет психотерапевтический эффект. Это объясняется тем, что оно совпадает с частотой энерговибраций человеческого тела. Особенно эффективно прослушивание игры на дрымбе. Мольфар М. Нечай учил: «Музыка дрымбы несет в себе старинную магию. Дрымба зачаровывает людей и укрощает зверей. Дрымба способна лечить тело и душу. Она пробуждает энергию природы и наделяет человека особой силой».

В центральной части усадьбы есть скамейка из ствола древнего дуба, куда издавна приходили больные с патологиями опорно-двигательного аппарата. Это дерево в системе оберегов украинцев – олицетворение силы, прочности, долголетия. Дуб с незапамятных времен олицетворял Перуна–Бога солнечной мужской энергии, развития силы. Из него изготовляли лавки, кровати. Считалось, что изделия из дуба прибавляют человеку энергии во время отдыха.

Несколько таких сеансов – и боли как не бывало. При радикулитах использовали также и укусы диких пчел, растирание спиртовыми настоями целебных трав. А еще хорошее покрывало-лижнык – это и красиво, и тепло, и полезно для здоровья. Как говорят старые гуцулы: «Ложимся в него – и нет радикулита».

На территории усадьбы «Дикий мед» есть энергетическая зона, благоприятная для лечения сердечно-сосудистых заболеваний. Здесь находятся кресла со спинками в форме сердечек. Они сделаны из липы. Само упоминание об этом чудо-дереве рисует в воображении ароматный липовый мед, целебный настой липового цвета и успокаивающую энергетику ее кроны. Липа символизирует благосостояние, здоровье, уравновешенность, надежность, гармонию помыслов и дел.

Больной садится в кресло из липы и ощущает мягкую энергию дерева. Идет ощущение тепла и покоя: не случайно в Китае липу называют «деревом забвения». Несколько таких сеансов в сочетании с целебными настоями трав в фитобаре, замечательный отдых в заповедном уголке Гуцульщины, – и больные забывают о таблетках валидола.

В юго-западной части усадьбы есть энергетические зоны, которые нормализуют проявления заболеваний желудочно-кишечного тракта. Здесь размещены два кресла из березы с овальной формой спинки. Береза – нежное, сопереживающее дерево с очень мягким, ласковым и в то же время сильным влиянием. Она облегчает страдания, помогает быстрее преодолеть болезнь. Целебен не только весенний березовый сок или почки. Сама энергетика березы лишает человека беспричинных тревог, страха перед будущим, что важно для больных с язвой желудка.

Однако перед лечением березой желательно подойти к стволу тополя. Это дерево забирает энергию, но оно также лечит, снимая боль, выводя болезнетворную энергию. Стоять возле тополя необходимо лишь несколько минут, дальше можно ощутить головокружение – происходит впитывание энергии. Затем оздоравливаемся целебной силой березы.

Несколько таких сеансов в сочетании со специально подобранными настоями трав, уникальной водой из источника «Женец» и больной ощущает значительное улучшение состояния здоровья, улучшается самочувствие и исчезают проблемы.

На территории усадьбы есть энергетическая зона, которая оказывает содействие оздоровлению больных, имеющих бронхо-легочные проблемы. Здесь размещена скамья из сосны. Еще древние язычники отдавали сосне «пальму первенства». Это дерево символизировало вечную жизнь. Сосна – милосердное дерево, оно способно не только очистить ауру человека, но и снять порчу. Здесь можно отдохнуть, вдохнуть полной грудью воздуха, напоенного благоуханием шпилевидных деревьев, дистанцироваться от хлопот, следя за движением белых облаков в небе и колебанием верхушек стройных елей. Для лечения заболеваний дыхательных путей здесь также применяли сбор лекарственных трав, в который, в частности, входят арника, подбел, первоцвет. Целебны и парное молоко, липовый мед, настой исландского мха. На Гуцульщине особо популярным средством при лечении астмы был сироп из молодых побегов сосны, пересыпанных сахаром.

В южной части усадьбы есть каменная фигура женщины, которую издавна называют «палеолитической Венерой». Такие скульптуры разных размеров издавна находят в разных местах планеты. Характерны для нее большой живот и грудь, лицо четко не выписано – это первоначальное олицетворение черт женщины-матери. К ней направляются обращения женщин с просьбой о продолжении рода. Дотрагиваясь до этой скульптуры, которая находится в активной энергетической зоне (легенды повествуют о дохристианском святилище в окрестностях горы Хомяк), проведя общее очищение организма, использовав положительный эффект целебной родниковой воды и полонинских трав, корректируются патологии репродуктивной сферы и со временем в семье появляется долгожданный ребенок.

К источнику «Женец» издавна приходили женщины, чтобы отдохнуть от повседневных хлопот, умыться целебной водой. Кожа лица становилась упругой и гладкой. На родниковой воде они делали настой из карпатского «женьшеня» – горечавки (джинджуры).

Издавна в Карпатах люди жили в гармонии с собой и тем миром, который их окружал. Они имели богатое творческое воображение, открывали сказочные миры, вдохновенно украшали свои дома и одежду многочисленными знаками-оберегами, которые отводили все плохое, угрожающее, очищали и обновляли. Иногда люди обижали друг друга, совершали нехорошие поступки. Со временем одни мирились, другие использовали проклятия, порчу, заговоры.

Интересно, что большинство проклятий в Карпатском крае имели шутливый, афористичный, незловредный подтекст.

В современном мире одни люди верят в существование злых духов, заклинания, сглаз, а другие высмеивают такие утверждения. На территории усадьбы «Дикий мед» эта ситуация представлена в комичной форме. Каждый знает по собственному опыту: чтобы перестать бояться какой-то силы, – нужно понять это явление и представить в смешной форме. Тогда опасения, предостережения, сомнения исчезнут сами собой.

В западной части усадьбы есть небольшой водопад, где пенится, перебегает с камня на камень веселый ручеек. Его хрустальные воды отражаются серебряными перезвонами и, кажется, часами можно любоваться этим рукотворным чудом. Водопад имеет энергию, дающую защиту и оборону от злых духов и плохих людей, духовно очищает и укрепляет, наполняет верой в собственные силы преодолеть преграды, которые случаются на жизненном пути.

Через ручеек, пересекающий с южной стороны территорию усадьбы, перекинуты сказочные мостики, а люди с особенными потребностями могут подойти к воде по специально проложенным ступенькам.

А еще в Карпатах уважают камень – знак опоры и вечности, духовной непокоренности и концентрации мысли. Священными у древних горцев считались камни, взятые из горных водопадовгуков. Они несут большую энергию, способную не только очистить человека, но и даровать ему силу такую грандиозную, как в скале, которая выдержала мощный натиск потока.

Во дворе усадьбы есть камень, взятый из водопада Гук, и если до восхода солнца стать на него и облиться водой, то все напасти, которые есть у человека, все отрицательные мысли, которые кто-то на него направлял – исчезнут! Для этого берут воду, которая была набрана на закате солнца и простояла под звездами – так называемую «звездную воду».

Вода – это мать всего живого и сама энергия жизни. Ее в усадьбе «Дикий мед» используют с целью получения лечебного эффекта не только как питьевую, а и в виде душа, различных ванн, в частности с настоями целебных лекарственных трав, и для такой действенной процедуры из копилки гуцульского лечебного опыта, как купание в бочке с настоем растения «молодило», вербы и полонинских цветов.

К услугам отдыхающих современная сауна с бассейном. Здесь есть большой выбор эфирных масел и целебных карпатских трав. Комфорт гостей – прежде всего!

С целью оздоровления следует пройтись территорией усадьбы босиком по тропинке, выложенной камнями вдоль горного потока из источника «Женец». На подошвах ног есть чувствительные зоны, которые активизируются при нажатии на каменные выступы. Так происходит лечение определенных органов человеческого организма. А уже потом, тоже без обуви, хотя бы несколько минут нужно походить по росистой зеленой траве. Этот моцион служит закаливанию организма, исцеляет многие недуги.

На территории усадьбы «Дикий мед» есть уникальный источник воды под условным названием «Женец», вода которого по химическому составу не уступает альпийской талой. Давно когда-то за этой водой приходили люди из дальних окраин региона. Возвращался ли с сенокоса гуцул, гнал ли стадо пастух, шел ли издалека странник – непременно каждый из них останавливался возле источника, чтобы утолить жажду, восстановить силы, отдохнуть душой. И уже забыта усталость, разочарование – мир наполнился радужными красками.

Вода становится святой на Сочельник, Иордан и Стретение. Вода очищает, а слово придает ей целебные свойства. Этим издавна пользовались «непростые», мольфары – местные знахари. А еще их называли «те, кто ходит между мирами». Название мольфар происходит от слова «мольфа» – заколдованный предмет. Говорят, что очень давно они умели использовать энергию молнии, ходить в тучах и понимать язык зверей. На этих людей когда-то возлагали функции врачей, советников, хранителей покоя.

Вода источника «Женец» на территории усадьбы «Дикий мед» на праздник Святого Богоявления (Иордан) 19 января 2010 г. была освящена.

Источник «Женец» имеет уникальную родниковую воду, которая попадает на поверхность из первозданных земных глубин, сохраняя целебные свойства, дарованные природой. Многочисленные анализы воды из этого источника на содержание нитратов, хлора, брома, йода, хрома, железа, свинца, меди, кадмия, серебра, магния, марганца были проведены на протяжении 2009-2010 гг. на базе биохимической лаборатории Ивано-Франковского национального медицинского университета. Они еще раз подтвердили, что родниковая вода «Женца» является необычайно чистой и содержание химических элементов, которые могли бы отрицательно влиять на организм человека, в ней в сотни, тысячи раз меньшие предельно допустимых сегодня в Украине норм.

Как видим, в воде присутствуют такие необходимые человеку элементы как серебро, йод, бром.

Родниковая вода «Женца» утоляет жажду, приятна на вкус, способствует улучшению аппетита. Это замечательное профилактическое средство от заболеваний желудочного-кишечно тракта, печени, при малокровии.

Человеческий организм приблизительно на 75% состоит из воды, а мозг – на 85%. Немало людей пьют не родниковую (живую воду), а кипяченную, некоторые из них даже дважды кипяченную, сюда же нужно прибавить те же чаи, кофе, компоты. Поэтому целиком закономерно, что в организме человека не происходят полноценные биологические процессы – а отсюда не только анемия, а и подагра, камни в почках, холециститы, сердечно-сосудистые заболевания. Положительным моментом является то, что в родниковой воде Женца есть магний, а без этого элемента усвоение железа затруднено, что ведет к малокровию. Поэтому для профилактики различных заболеваний нужно использовать кристально чистую сырую родниковую воду Карпат, которая имеет высокий энергетический потенциал.

Итак, значительный потенциал целебной родниковой воды является визиткой усадьбы «Дикий мед», прекрасно сочетаясь с апитерапией (лечение продуктами пчеловодства).

Местное население издавна отдавало предпочтение лошадям гуцульской породы. В прошлом этих лошадей использовали пастухи для верховой езды и перевозки грузов, а в наше время – для иппотерапии, в агротуризме и горном конном туризме.

Иппотерапия (от греческого слова «hippos» – лошадь) – метод лечения, основанный на взаимодействии человека со специально обученной лошадью, адаптированной к возможностям больного в овладении верховой ездой.

Езда верхом требует постоянной тренировки базовых рефлексов, которые предусматривают соответствующее участие мышц тела, а это играет большую роль в лечении пациентов, страдающих нарушениями функций опорно-двигательного аппарата и системы управления движениями (например, при детском церебральном параличе). Известно, что температура тела лошади выше температуры человека на 1,5-2,0 °С. Мышцы спины идущей лошади разогревают и массируют мышцы ног всадника, нормализуют мышечный тонус и усиливают кровообращение в конечностях Лечение верховой ездой эффективно для реабилитации после хирургических операций, при последствиях полиомиелита, заболеваниях и травмах опорнодвигательного аппарата, при ДЦП.

Лошадь оказывает на всадника мощное эмоциональное воздействие, что разрешает использовать иппотерапию для лечения психологических расстройств и фобий (беспричинных страхов).

Всадники имеют возможность ощутить стремительное движение, пьянящую свободу, дистанцироваться от «благ» урбанизации. Контакт с лошадью дает возможность открыть в себе древний опыт благородных рыцарей, делает больных более коммуникабельными, способствует более тесному общению человека с живой природой.

В глазах детей конь таит в себе непостижимое природно-магическое обаяние. Стоит увидеть, как светятся радостью глаза детей, когда гнедая лошадка нежно касается губами к родниковой водице или ощипывает зеленую мягкую травку. Лошадь – животное удивительно умное. Она ощущает содержание слов, реагирует на интонации. Для гуцула лошадь как большая собака. После нескольких сеансов иппотерапии под надзором квалифицированного инструктора, когда всадник приноравливается к лошади, приходит ощущение подъема, все тело будто поет. Положительный результат от верховой езды, организованной в усадьбе «Дикий мед», несомненный.

На территории усадьбы есть небольшая пасека. Ульи в виде бортей с островерхими крышами прекрасно вписаны в горный ландшафт.

Горные меды, собранные на высоте 500-1000 метров над уровнем моря во многих странах Европы пользуются особым спросом, несмотря на высокие цены. Любители горного меда ценят его не только за оригинальный вкус, но и за целебные лекарственнные свойства. Нектар, собранный в горах из разных растений, многие из которых занесены в Красную книгу, – особо ценный.

В наше время, когда наблюдается значительное ухудшение экологии, возрастают аллергические реакции и побочные действия при лечении многими фармацевтическими химическими медикаментами, – альтернативы лечению медом и другими пчелопродуктами нет. Целебное воздействие этих средств можно ощутить, оздоровляясь в усадьбе «Дикий мед». Специалисты особо рекомендуют такой комплексный отдых спортсменам, ослабленным детям, людям с симптомами хронической усталости, жителям промышленно загрязненных местностей, тем, кто пострадал от аварии на Чернобыльской АЭС. Здесь можно приобрести целебный мед, прополис, пергу и цветочную пыльцу.

Усадьба «Дикий мед» комфортна для семейного отдыха. Однозначно следует путешествовать с детьми, чтобы расширить их понимание эстетики и красоты природы, научить работать в команде, ощущать ответственность и, конечно же, чтобы закалить, укрепить, оздоровить организм ребенка. В конце концов, оторвать от компьютера.

Если родители заняты, опытная воспитательница в усадьбе «Дикий мед» возьмет детей под свою опеку.

Здесь дети осваивают азы народного искусства Гуцульщины, в частности, вышивки, резьбы, росписи. Они услышат много сказок и легенд Карпатского региона, будут иметь возможность выучить местные колядки и напевы.

Для детских развлечений в усадьбе «Дикий мед» создана специальная сказочная лесная лужайка, где размещена «избушка на курьей ножке», лошадка-качели и еще много аттракционов. Здесь есть много загадочных художественных произведений природы – причудливые корни, которые дети с удовольствием рассматривают и воссоздают в своих рисунках и художественной лепке. Для маленьких художников устраивают мини-пленеры – они рисуют окружающие карпатские пейзажи и устраивают выставки.

На территории усадьбы есть своя вуджарня (коптильня) – помещение, где вудят (коптят) мясо. Для этого используют специальную печь.

Неподалеку от хижины-колыбы находится просторный погреб. В его отсеках при определенной температуре сохраняются в деревянных бочонках хрустящие огурчики, налитые южным солнцем помидоры, квашенная с определенными специями сочная белая капуста. А еще здесь на деревянных полках много фруктов, особенно душистых яблок и груш. Радуют глаз перетертые с сахаром разнообразные ягоды, соки, желе в стеклянных банках. Изысканные вкусы гурманов удовлетворят маринованные и квашеные маслята, грузди, опята и белые грибы. В погребе есть винный отсек, где выдерживают в определенном режиме изысканные сорта вин, наливок, ликеров. Все это можно заказать к столу в колыбе, которая расположена на территории усадьбы «Дикий мед».

В хрустально чистом воздухе урочища Женец витает терпкий запах пихтовой хвои. Ветерок время от времени разбавляет его дымом ватры (костра) и ароматом жареного мяса. Здесь находится колыба, которая стала воплощением наилучших традиций гуцульской кухни. Собственно колыба – это временное сезонное жилье пастухов, лесорубов, где центральное пространство занимает живая ватра (костер). Здесь готовили еду для пастухов, делали будз (сыр). Колыба представляет собой самобытное деревянное сооружение круглой формы, с высоко поднятой крышей в форме конуса. Сейчас, как правило, колыба – это гуцульский ресторан, где центральное место занимает мангал.

Уютный зал встречает гостей теплом костра и оригинальными блюдами гуцульской кухни. Массивные стены из плениц (кругляк, бревно разрезанное вдоль), добротные деревянные столы и скамьи, старинные предметы народного быта, удачно подобранная корнепластика навевают ощущение камерности и особого уюта.

Квалифицированные повара готовят вкусные кушанья из рыбы и дичи на мангале. Здесь можно попробовать банош с брынзой, похлебку грибную с мазурками, шухи, голубцы по-карпатски, фаршированные деруны, белые грибы в сметане, ребра по-гуцульски, телятину в капусте. Есть большой ассортимент целебных карпатских чаев с медом. А на десерт – пампухи, штрудели, маковые пряники. Их вкус непревзойденный.

Находясь на отдыхе в усадьбе «Дикий мед», гости имеют возможность ознакомиться с полонинской жизнью, а если повезет, то и побывать на празднике проводов в горную долину или фольклорном празднике будза, во всяком случае, попробовать будз, брынзу, вурду, гуслянку. Все это продукты овцеводства. Местное население издавна занималось разведением овец. Есть даже шутка: «Кто первый появился в горах – гуцул или овца?». На протяжении тысячелетий овцы кормили и одевали местное население, а также и лечили. Из кожи этих животных получали тулупы, кептари, шапки, из шерсти делали сукно на сердаки и штаны, изготовляли покрывала, вязали свитерa и капчуры (шерстяные носки), ткали запаски.

В отличие от молока других животных, овечье содержит больше сывороточной кислоты, которая вместе с магнием поддерживает регенерацию клеток и благоприятно действует на больную печень, выводит шлаки из сосудов, чем повышает их прочность и предотвращает инфаркт. Как отмечают исследователи, в 1 л овечьего молока выявлено 450 мг сывороточной кислоты, тогда как в коровьем – лишь 100 мг, в козьем – 60 мг.

Издавна молоко и мясо овец ценили за высокие лечебные свойства. И это не случайно, ведь овцы – едва ли не единственные из животных, которые никогда не болели туберкулезом и раком. Немецкие ученые доказали что в клетках мяса молодых овец есть вещества, которые предотвращают заболевание раком, поэтому они рекомендуют употреблять баранину с целью профилактики этого заболевания. Овечье парное молоко лечит болезни дыхательных путей, говорят, даже астму излечивает. Овечье масло имеет свойство восстанавливать ткани, в том числе и костные. Его употребляли внутрь вместе с горячим молоком или водкой при заболеваниях простудного характера, а также применяли для растирок. К больным суставам гуцулы прикладывали высушенный внутренний жир – «оболочку».

Несоленая овечья брынза, гуслянка являются диетическими продуктами. Брынза характеризуется высокой калорийностью, длительным сроком хранения в обычных условиях (до одного года) и положительным влиянием на пищеварительную систему человека.

Стригут овец один раз в год, постриг составляет от 1,5 до 3 кг шерсти. Если от химических волокон у современного человека возникают дискомфорт и болезни, то шерсть, наоборот, имеет лечебный эффект. Она идеальный терморегулятор. В жару не допускает перегрева, а в холод – переохлаждения. Обычная повязка из овечьей шерсти лечит воспаление, снимает ревматические боли, стабилизирует работу нервной системы, улучшает сон, нормализует давление и снимает аллергические реакции.

Подушка, наполненная чесанной шерстью, способствует здоровому сну, ведь она имеет свойство вбирать в себя и отдавать в окружающую среду до 30% влаги, не создавая при этом ощущения сырости в постели.

Из шерсти шили варежки, свитеры, шарфы, делали сукно на петики, но главнейшим, сугубо гуцульским изобретением безусловно является покрывало-лижнык.

Лижнык – не только украшение жилища, но и действенное лечебное средство. Оно обладает целебными свойствами при лечении простуды и радикулита. Действенное средство – растереть тело настойкой целебных карпатских трав и закутаться в покрывало.

В усадьбе «Дикий мед» можно приобрести все производные продукты овцеводства, изготовленные в экологически чистых условиях с соблюдением старинных технологий.

Привлекает отдыхающих и небольшой музей народного быта Гуцульщины, особенно интерьер гуцульского жилища. Кажется, что время здесь остановилось. Радуют глаз резной деревянный стол, образа, сундук, полка для посуды с расписными блюдами, традиционная гуцульская печь. Посетители погружаются в мир народной одежды, где каждый элемент обрамления является своеобразным оберегом от злых сил. Здесь представлена богатая коллекция вышитых рубашек, кептарей, запасок. Погрузившись в глубину столетий, познав быт, традиции и обычаи горцев, посетитель возвращается к современности обогащенным духовно, ощутив мощную энергию старины.

Заметный интерес сейчас вызывает типичный гуцульский дом. Нужно отметить, что каждый дом на Гуцульщине был расположен свободно: места вполне достаточно. Дома стояли на склонах так, чтобы было далеко видно, чтобы никто не был никому помехой. Дома построены целиком из теса : некрашеные, казалось, будто вырастали среди зеленых елей. Это впечатление усиливается и крышами, повторяющими мягкие очертания гор. Они, как правило, были покрыты ґонтой (черепица из дерева).

Интерьер помещения украшала оригинальная кафельная печь, резной сволок, полотенца на образах, расписные блюда на стенах, старинные фото, тканые «писаные» верета (лоскутные покрывала) на скамьях.

Чтобы приобрести для приятных воспоминаний о Гуцульщине какую-то авторскую вещь местных народных мастеров, следует посетить сувенирный магазинчик, который разместился в гуцульской хате. Здесь можно купить оригинальные изделия знаменитых резчиков, гончаров, ткачих, вышивальщиц и шорников. Особенно поражают резные инкрустированные шкатулки, рахвы, пласты, тарелки, мастерски изготовленные из ореха, груши, черешни, явора. А еще здесь представлна продукция косовских гончаров – изразцы, декоративные тарелки, кувшины, макитры, колокольчики, куманцы.

Привлекают внимание кипы покрывал, шерстяных подушечек, ковров, верет, вышитых и тканых полотенец. Переливаются всеми цветами радуги изделия из бисера – гуцульские ґерданы и силянки. Есть здесь и изделия из кожи – лапти, чересы (широкий гуцульский пояс на пряжках), тобивки (кожаные сумки), многие декорированы тиснением и металлом. В этих изделиях – особая энергетика, которая передает тепло рук и сердца народных мастеров, сохранивших и приумноживших старинные секреты талантливых предков.

В гуцульской хате также есть офисные административные службы, экскурсбюро. Здесь можно заказать интересные экскурсии, путешествия маршрутами Карпатского региона.

С территории усадьбы «Дикий мед» начинается частная лыжная трасса протяжностью 2000 метров. К услугам отдыхающих в пункте проката есть современное горнолыжное снаряжение как для взрослых, так и для детей. Летом здесь можно взять на прокат ролики, самокаты, велосипеды.

Обычно лыжный сезон здесь длится с середины ноября до середины апреля. Здесь погружаешься в горнолыжную атмосферу с головой, забываешь ежедневные хлопоты и полностью отдаешься атмосфере развлечений.

Живописные ландшафты заповедного уголка Гуцульщины можно наблюдать и фиксировать на фотокамеру с высоты подвесной канатной дороги. Зимой стоит увидеть как снег прячет под пушистым белым покрывалом утомленные горы и в ярком солнечном свете ложатся синие тени от высоких сугробов. Стоит странная тишина, которую нарушает лишь стук дятла или щебет лесных птиц. А еще на опушке под лесом пробежит лисица или юркая белка стряхнет с ели серебристый веер снега.

Летом, проплывая в креслах канатной дороги над пушистыми елями, живописными лужайками, звонкими ручейками, можно наслаждаться замечательной горной панорамой. Пейзажи здесь невероятно красивые – сначала даже сложно оторвать взгляд от опушки, где цветут земляника, чабрец, горный клевер, василек карпатский. Всего в Карпатах весной и летом цветут приблизительно 50 видов горной флоры. Здесь собирают мед дикие пчелы. Иногда Всевышний благословляет горы обильным дождем и снова простирается над вершинами Хомяка и Синяка голубое покрывало неба. Тогда можно увидеть, как дымят горы, будто сказочный великан Чугайстер курит трубку седого тумана. Звенят говорливые ручьи, неся аромат полонинских трав, дыхание силы и красоты в необъятные миры. Хочется возвратиться сюда еще и еще раз, чтобы погрузиться в атмосферу карпатского элитного отдыха.

Это место излучает солнечную энергию, человек и природа здесь – в гармоничном взаимодействии. Летом в долине Женца – особая смесь ароматов меда, воска и нагретых солнцем трав. Зимой пихты, одетые в белые кептарики, пристально стерегут сон речки-горянки. Однако, в любую пору года, отдых в Медовой Долине дарит людям неравнодушным много красивых эмоций, хорошего расположения духа, свежего воздуха, насыщенного фитонцидами и хрустально чистые воды источника «Женец».

Карпаты овеяны легендами, имеют большую потенциальную силу. Если посмотреть на географическую карту, то Карпатские горы напоминают подкову магнита, сосредоточенную в центре Европы. Здесь проходят мощные позитивные электрополя, о чем свидетельствует состояние эмоционального подьема у тех, кто пришел сюда. А еще улучшение здоровья, невероятное состояние радости, торжестенности и непостижимое желание побывать здесь еще раз.

Это и есть Украинские Карпаты: Медовая Долина – частная усадьба «Дикий мед».

78596, Украина,
Ивано-Франковськая обл.,
с. Татаров, урочище Женец, 696, «Дикий мед»

e-mail: dukuj-med@i.ua
Тел.: +38 (095) 137-16-35
+38 (099) 061-77-71
+38 (098) 031-00-01The Ukrainian Carpathians:

Tht Honey Valley

The Ukrainian Carpathians . are one of the most picturesque corners of the world. Here you can find the harmonious balance created by the high mountains, the flat plains, the intertwining mountain streams, the tidy wooden houses scattered around and the architecture - ancient wooden churches with bell towers crowning the hills, as though growing from them. The mountain landscape is supplemented with the aromas of coniferous trees, blossoming meadows and cut grass in the summer; or a fresh snow in the frosty winter. Yet it is still possible to hear the noise of the mountain falls, the lingering sound of the trembita and the harmonious jingling of hand bells around the necks of the livestock grazing on the green hills.

In this area the Huzuls - an ethnic group of Ukrainians - have resided maintaining their own language and way of life. They continue to impress the world with their bright colourful clothes, original arts and crafts, wonderful music, unique inspirational dances and archaic ceremonies, customs and traditions.

The Ukrainian Carpathians are appreciated the world over for the curative properties of the mineral water, the health resorts, the scenic nature trails, and the green tourism - it is easy to enjoy a relaxing and comfortable rest in the homes of the hospitable Huzuls.

The natural boundary Zhenets region - the Honey valley is located in the fantastic hollow protected by high mountains from cold winds, blowing from Chernogora. The grey flocks of sheep walk slowly, the fire smells of fur-tree smoke and the bees buzz merrily over the golden-coloured arnica flowers. The wild small river Zhenets collects water from seven tributaries and often bursts its banks due to heavy rains. It acts as a border between the villages of Mikulichin and Tatarov. A concrete bridge connects these villages over the river. This bridge, however, is not the only one in the area as a little further up stream there is another. The nimble river Zhenets flows rapidly through the forest, its waters continue inexhaustibly as time passes, just as time cannot exhaust the spirit and tenacity of the local people.

On the river, Zhenets there is a picturesque waterfall called the Guk. It is named for its flow characteristics. The height of the area near the waterfall is 900 m above sea level. The waterfall itself drops 15 m. The Guk waterfall is a valuable natural resource, located in the Carpathian national park.

The Honey valley belongs to an area of the Carpathian national park that is divided into recreational, economic and conservation zones.

The areas where deforestation has occurred are overgrown with the bilberry, raspberry bushes and various wild grasses - this is beneficial to the development of beekeeping.

The Zhenets region supports a varied and rich selection of local flora that promotes and supports a healthy lifestyle for the inhabitants of the region and offer many medicinal benefits to those recuperating from illness.

The road along the Zhenets River, from the Zhenets forest to the Guk waterfall (a distance of 3 km), offers varied and stimulating views. The panoramic views are constantly changing and developing against a majestic backdrop of the surrounding hills as you proceed down the road. The travellers may feel that they have entered a mystical and magical world, and are privy to the miraculous birth of beauty. There are few better examples of this than a church on one of the lower slopes beside the river, which has both architecture and displays of folk-art that are hard to surpass. It is advised that to get the most of the views of the church one should approach on foot to allow for the full impact of the church to develop, both visually and spiritually.

The church, a traditional wooden huzul house with an open porch and watermill are located so that they present a perfect composition from any angle. The peace and tranquillity of the last centuries can be felt strongly here.

Along the "Honey Valley" excursion route (the Zhenets forest area - the Guk waterfall) there are many small elegant wooden chapels. One of them, - a masterpiece of huzul national architecture, - is located near the cross of remembrance in honour of the freedom fighters of Ukraine. The stone cross, established with the financial support of the local residents, reminds of the tenacity of the Ukrainian people living in a united, independent Ukraine.

The "Wild Honey" manor can be reached by heading toward the village of Tatarov, on the central highway "Ivano-Frankovsk-Yablunitsya", having first passed a suspension bridge over the Zhenets River. The local people regard this bridge as "magical" which can connect a person from this world to that of the spirits, as the river is seen as a source of life and magic, by shaking the bridge and carrying out a certain ritual, it is meant to bring that person closer to the spirit world; here the imagination intermingles with folklore and both the magic and real worlds co-exist side by side.

On the road, near the gate to the manor, there is a small wooden "Huzul" style chapel with an open portico. Due to the lack of any local natural landmark, the chapel has become the main feature in the area. The opened framework compliments the natural beauty of wood, which is emphasized by the simple wreaths. The convex parts of the half logs are placed to the outside, the flat . to the inside. This construction has a distinctive two-level capstan roof with a volumetric Latin cross.

The small chapel is open around the clock so that any lost soul can find sanctuary whenever it needs. From the aesthetics point of view, the small chapel is often perceived as a perfect work of art, which fits in with and compliments the surrounding landscape beautifully.

The next point of call is the "Wild Honey" manor itself, the entrance to which is through a high gate made of a wood of a fresh honey colour, under a stylized roof depicting hardworking bees buzzing about.

Just a few steps into the courtyard and you leave behind the hussle and bussle of modern life, here you enter yesteryear. The imagination mixes with the legends of old. The bright primrose blossoms, the silverfir trees friendly shake their tops. You can hear the lingering sound of a trembita.

The sound of the trimbita welcomes guests and visitors. This musical instrument is usually used to proclaim the birth of Jesus on Christmas day in traditional Christmas folk songs. Trembita music is an essential part of the valley.

In the court yard of the manor there is a loud bell - the original bridge to the sky. Since time immemorial bells have been used as a link between servant and master, man and God and the earth and heavens. Bells have been used in this fashion in eastern civilizations since the 9th C B.C., and the first recorded use in Ukraine in 1146 A.D

In alternative medicine, the sounds of certain bells are said to have medicinal properties, the bells vibrations radiate harmonic ultrasonic resonances which are believed to cleanse the recipient both spiritually and physically. Each tolling of the bell it is believed releases energy to not only aid healing but to also destroy pathogens.

The elegant "Wild Honey" manor is made from local traditional materials: the foundation of sandstone, the walls - of logs from the fir tree. The colour of the peaked roof merges with the surrounding silver firs. Beyond the windows, there are views of the green coniferous wood, and white fluffy clouds are reflected in the blue waters of the playful stream flowing from its powerful Zhenets source.

The cat sits on the threshold to the house. The Huzuls strongly believe that cats live on the border between two worlds. If one has a black cat in his house - then, no one will be able to place an evil eye on the people living in there. A piebald coloured cat protects the house from fire, brings happiness and well-being. The Huzuls considered the cat a sacred animal - probably, because of its mysterious behaviour or as people say in the region "because it once ate the devil".

Moreover, above the threshold it is customary, in Huzulschina, to nail a horseshoe. In general, iron has special value in the ceremonies designed to cast out demons, illnesses and violence. The horseshoe protects the house from evil spirits, brings success and increases the welfare of the house.

The house has everything to make people living here feel welcome and comfortable; the wood cracking in the cosy fireplace, the Gobelin tapestries hanging on the walls, the Carpathian landscapes in original cruciform frames, the sofas and armchairs are covered with fluffy coverlets and rags made of homespun fabric. Traditional arts and crafts awake feelings of warmth in the hearts of visitors.

Because everything is constructed from wood: the floors, walls, ceilings and stairs and even the chandelier is made from oak, you get the feeling of warmth and comfort

As you enter the lobby, you are confronted by some spectacular pieces of art, not just mere paintings but extravagant bas-reliefs, some are even framed. These pieces of art depict many different scenes, such as the Carpathian mountains, a bear sow with her cubs, a white horse grazing and a majestic waterfall, to name but a few.

On each floor there are original fireplaces made from large blocks of Carpathian sandstone. On the ornate mantle piece, there is an open book with the saying: "Every home has its own truth". The mantelpiece is kept uncluttered from ornaments, maintaining a refined, harmonious and comfortable atmosphere. With its highly developed infrastructure, a restful stay is almost guaranteed, however the facilities exist, for corporate or private hire, to give presentations, lectures or any other form of gathering required, in our spacious conference hall designed to seat 100. We even have a dance class for those interested.

Everything in the manor is geared to the comfort of the guest. However, the primary aim is not only rest but also the improvement of a guest's wellbeing and the preventive measures administered to adult and child alike for the treatment of various diseases. The study of alternative forms of medicine, dating back hundreds of years, in the local areas of Huzulschina and Boykovschina, is now being applied to treat various diseases without the use of modern medicines. Therefore, the basic theme in the treatment of today"s illnesses is in the use of these active energy zones of the Earth, which have been known to local residents since ancient times, and the various herbs, spring waters and the large arsenal of non-traditional experience for treatment of the infirm in the area.

Specialists have argued that in the Honey valley area there are positive zones of electromagnetic and gravitational torsion fields, which generally have a beneficial effect on the human body. Here the immune system can be strengthened, and staying in this place even for two weeks improves the blood chemistry, especially for those who have suffered the effects of radiation.

Near the manor, it is possible to find a comfortable spot to sit and rest in chairs made from various different trees, and depending upon the nature of your affliction, beneficial effects by choosing a chair of the appropriate wood. i.e. for patients with neuromuscular diseases - oak, cardiovascular diseases - chestnut, linden, acacia, respiratory system diseases - pine, gastrointestinal tract diseases - birch, nervous systems diseases - willow.

The treatment of nervous system disorders is best undertaken in conjunction with lunar phases. In order to speed up the recovery process it would be best to start treatment in last lunar phase.

The area best suited to the treatment of this ailment is located to the south of the manor. Here there are willow rod rocking chairs with a convenient support for legs: the swings, foundation, which support is made of willow planks. The ancient Russian shamans explained the curative properties of willow thus: "This was the first tree which Rod had planted in Eden". Speaking in a more modern form - the willow is the galactic tree of the world order for Ukrainians. The willow helps in the treatment of headaches. It is universal remedy for the treatment of neurosis. The energy of the willow is soft, calming, renewing, causing rage and fatigue to pass thus bringing the entire being into a state of harmony. The rage and weariness passes.

The treatment of the nervous system is combined with sound therapy as the sounds of huzul musical instruments - trembita, drymba, cymbals and pipe - have, it is thought, a psychotherapeutic effect. This is because the musical frequencies coincide with the frequency of the power vibrations within the human body. Listening to the sound of the drymba is particularly effective. Molfar M. Nechay taught: "Music of drymba carries the ancient magic in itself. Drymba captivates people and tames animals. Drymba is able to treat both body and soul. It awakens the energy of nature and allocates the person with special force".

In the central part of the manor there is a bench made from the trunk of an ancient oak where patients with neuromuscular illnesses have long sought the healing properties purported to this species of tree. This tree symbolizes power, strength and longevity in the mystical beliefs of Ukrainians. The oak has, since time immemorial been associated with the personification of Peroun - the God of thunder and lightning, solar male energy, development of strength. Benches and beds were made of this wood. It is believed, that things made of oak give energy to the body during rest.

Just a few such sessions . and your pains are gone as if they never existed. In the case of sciatica (back pain), the stings of wild bees, grinding tinctures of spirits from various herbs is used as well. Moreover, a good blanket because it is both beautiful and warm and even useful for health. As old huzuls say: "We lay down under it - and there is no radiculitis".

In the area of the "Wild honey" manor there is a region favourable for the treatment of cardiovascular illnesses. Here there are armchairs with backs in the form of hearts. They are made of lime wood. The mention of this magic tree draws in one's imagination, the fragrant lime honey, curative lime tincture and the calming power of its crown. The lime symbolizes well-being, health, steadiness, reliability, harmony of thoughts and actions.

The patient sits in the armchair made of lime and feels the soft energy of this tree. There is a feeling of heat and rest: not by accident in China is the lime tree called - "the tree of oblivion". Some such sessions in combination with the curative tinctures of herbs in the phytobar plus a rest in the reserved area of Huzulschina . and the patients forget their anti-depressants and Validolum tablets.

In the southwest region of the manor, there are power zones, which normalize the symptoms of gastrointestinal tract diseases. Here two armchairs made from birch wood with an oval form of the back are placed. The birch is a gentle, empathizing tree with a very soft, tender and at the same time strong influence. It reduces suffering and helps to speed up the recovery from illness. Not only this but also the spring birch juice and buds are said to have curative properties. The power of the birch removes from the person feelings of unease and worries of the future, which is important for those suffering from stomach ulcers.

However, before treatment with birch tree energy it would be useful to approach the trunk of a poplar. This tree takes away energy, but it also treats, reduces pain and removes harmful energy. One can stand near the poplar tree for only a few minutes as it is possible to feel dizzy. This is the negative energy leaving. Then we improve our health with the curative energy of the birch tree. Such sessions in combination with specially invented herbal tinctures, the unique water from the Zhenets - and the patients feel a significant improvement to their health, their general condition improves and problems disappear.

Near the manor there is a region, which assists with the health improvement of patients with pulmonary system problems. Here we find the bench made of pine. The ancient pagans revered the pine tree for its many curative powers. This tree symbolizes eternal life. The pine is a generous tree; it is not only capable of cleaning the aura of a person, but also removing the influence of the evil eye. You can have a marvellous rest here, savour the therapeutic aroma of the trees, forget your worldly woes, and watch the drifting white clouds and swaying tops of the firtrees. For the treatment of diseases of the respiratory system, people here used a herbal mix into which, amongst other things, are added, arnica, butterbur and primrose. Fresh milk, lime honey, tincture of Icelandic moss is also curative. In Huzulschina, the young shoots of pine trees sprinkled with sugar are particularly popular in the treatment of asthma.

In the southern sector of the manor there is a stone figure of a woman which is generally known as a "Palaeolithic Venus". These figurines have been found all over the Eurasia, and of various sizes and shapes, but they all share some common characteristics such as a large stomach and breasts and a nondescript face. It is thought that these figurines are early examples of "mother nature" worship. A woman would pray to the figurine often with a request of improved fertility. According to legend, if the figurine is touched whilst in an active power zone, such as the pre-Christian sanctuary located in an area of the Khomyak mountain, then, after having had the total body clarification procedure and having used the positive effect of the curative spring water and mountain herbs, the functions of the reproductive system should be corrected and in due course the long-awaited child should appear in the family.

Women have long since come to the Zhenets River, at the end of a day's labour, to rest and wash in the curative waters, their skin becoming soft and elastic. From a spring, they made tinctures of the gentian flower, known locally as the "Carpathian ginseng".

The Carpathian peoples tend to live in harmony with each other and the surrounding region. They have a rich and creative imagination, opening up fantastical worlds that have inspired them to decorate their houses and clothes with many guardian sigils which are meant to remove evil and threatening influences leaving them cleansed and refreshed. Sometimes people offended each other, in word or deed, and as time passed,

some reconciled, while others used curses, evil eyes or witchcraft. It is interesting to note, that the majority of curses issued in the Carpathian area have a more playful, rather than vindictive tone attached to them.

In the modern world some people believe in the existence of evil spirits, spells, and evil eyes yet others deride such statements. In the estate of "The wild honey" manor this situation is presented in the comical form. Everyone knows from his or her own experience: in order to overcome one's fear, - it is necessary to understand the cause and to present it in a ridiculous form. Then the fears will have no power over them.

In the western part of the estate there is a small waterfall where the cheerful streamlet foams and babbles from one stone to another. Its crystal waters are reflected in silver chimes and it seems that you can admire this manufactured wonder for hours. The waterfall has special energy, giving protection from evil spirits and people, it spiritually cleanses and strengthens and fills you with a belief in one"s own ability to overcome the barriers, which occur in life.

In the southern area of the estate there is a brook with fairytale bridges spanning it and there is access to the water via a dedicated stair for those who are less able.

In addition, in the Carpathians they respect stone - a symbol of support and eternity, spiritual strength and concentration of thought. The stones, taken from mountain waterfalls, were considered sacred to ancient mountaineers. They bear great energy, capable of not only cleansing man, but also of granting him strength as immense as the cliff, which withstands the pressure of the stream.

In the court yard of the manor there is a stone taken from the Guk waterfall, and if one can stand on this stone just before sunrise and pour water on one's body - then all the misfortunes which the person has, all negative ideas which someone had directed to this person - will disappear! For this purpose, people use water, which was collected at sunset and has been kept for some time under the stars - so called "star water".

Water is essential to all life. In the "Wild honey" manor, water is usually used not only for refreshment, but for its medicinal benefits in the form of showers and various baths, usually in conjunction with herbal tinctures, and for such procedures there is a vast cornucopia of experience available from the Huzuls, such as bathing in a barrel with a tincture made from the "molodilo" plant, willow and flowers from the mountain valleys.

For the use of holidaymakers there is a modern sauna with a pool. Here there is a wide range of essential oils and curative Carpathian herbs. The comfort of our visitors comes first!

With the benefit of health improvement, one should walk around the manor barefoot on the path decorated with stones along the mountain stream from the source of the Zhenets. On the soles of the feet, there are sensitive zones, which become more active by applying pressure. Therefore, there are treatments for areas and organs of the human body. And later, again without footwear, it would be beneficial to walk around in the dewy grass. This helps to condition the body to withstand illness.

In the territory of the "Wild honey" manor there is a unique source of water with the code name "Zhenets" the water from which compares favourably, on a chemical level, with that produced from alpine melt water. People from throughout the region have always come here to partake of these waters. Whether the farmer come back from a day's toil in the fields haymaking, or the shepherd driving his herd, or the hiker walking from far away - each makes the effort to stop near the source to quench their thirst, to rest and recharge their energy. And their weariness and despondency is soon forgotten - the world was filled with bright colours once again.

On Christmas Eve, the eastern orthodox epiphany and the celebration of the purification of the Blessed Virgin Mary, these waters take on a sacred property. The waters clear and the "word" give healing properties to it. The local ЃбsorcerersЃв called ЃбmolfarsЃh, the locals also called them "those who walk between the worlds", have long since used this. The name "molfar" comes from the word "molfa" - "the bewitched thing". People say that in ancient times they were able to use the energy of lightning, to walk amongst the clouds and understand the language of beasts. These people once held high office in society, such as doctors, advisors and keepers of the peace.

The water of the "Zhenets" spring, in the territory of the "Wild honey" manor, was consecrated on the holiday of Epiphany (Jordan) on January, 19th, 2010.

The "Zhenets" spring has a unique composition and comes to the surface from ancient subterranean depths, keeping its curative properties granted by nature. In the year 2009-2010 there have been numerous chemical analyses, carried out by the Ivano-Frankovsk national medical university, of the water from this spring to determine the concentrations of the nitrates, chlorine, bromine, iodine, chrome, iron, lead, copper, cadmium, silver, magnesium and manganese. They have once again confirmed, that the spring water of the "Zhenets" is extraordinarily clear and the content of chemical elements which could have a negative influence on the human body is hundreds or even thousands times smaller than that found normally, and the maximum permissible concentrations in Ukraine today.

As such, elements as silver, iodine and bromine, which are necessary to our health, are present in the water.

Not only does the spring water of the Zhenets quench thirst; it is quite pleasant to taste and it contributes to an improvement in appetite. This is a remarkable means of preventing diseases of the gastrointestinal tract and liver, such as anaemia and gout.

Approximately 75% of the human body consists of water and 85 % of the brain. Many people drink not spring (living) water, but boiled water and some of them drink even "double boiled" water; not to mention such ordinary drinks as tea, coffee, compotes. Therefore, it is now quite natural, that the normal biological processes do not occur correctly in the human body - and hence not only anaemia but also gout, kidney stones, inflammation of the gall bladder and cardiovascular diseases can develop. The good thing is that in Zhenets spring water there is magnesium, and without this element digestion of iron is complicated; this leads to anaemia. Therefore, to help prevent various diseases it is necessary to drink the crystal-clear fresh spring water of the Carpathians, which has a high-energy potential. Therefore, the significant healing potential of the spring water is the calling card of the "Wild honey" manor, combined with apitherapy (therapy using bee products).

The local residents have long since preferred horses of huzul breeds. In the past shepherds used these horses for riding and the transportation of cargo, now the horses are used for therapeutic horse riding (equine therapy), in agricultural and mountain horse tourism.

Hippotherapy (the term comes from the Greek word "hippos" - "a horse"), or equine therapy - is the method of treatment based on the interaction of the patient with specially trained horses, which can adapt to the riding ability of the patients.

Horse riding demands the constant training of basic reflexes which illicit the participation of the corresponding muscles, and this goes a long way in the treatment of patients suffering from muscular disorders and disorders of nervous system (for example, children with cerebral palsy). It is known, that the body temperature of a horse is 1.5-2oC higher than the temperature of a human. The back muscles of the walking horse warm and massage the leg muscles of the rider, improving the muscle tone and the circulation in the limbs. Riding treatment is an effective method of rehabilitation after surgical procedures, or in the treatment of polio, neuromuscular disorders and traumas.

The horse can have a profound emotional influence on the rider; this allows applying hippotherapy (equine therapy) for treatment of psychological disturbance and phobias.

The riders gain the opportunity to feel the swift movement, exciting freedom and separate themselves from the "blessings" of urbanization. The contact with the horse enables them to open up and feel the old experience of noble knights, and makes the patients more sociable, encouraging a closer intercommunication with nature.

From the children's point of view, the horse conceals within itself a natural magic and charm. How the children"s eyes shine with joy as they watch the horse gently touch the spring water with its lips or pasture the soft green grass is really worth seeing. The horse is a surprisingly clever animal. It feels the meaning of the words, reacting to your intonations. For the huzul, the horse is treated like a large dog. After several sessions of equine therapy, under the supervision of a qualified instructor and when the rider has become used to the horse, there comes an uplifting emotional sensation, as if the whole body sings. Positive result from the riding, organized in the "Wild honey" manor is doubtless.

Within the grounds of the manor there is a small apiary. The hives in the form of those used by wild bees with the peaked roofs blend wonderfully with the mountain landscape.

The mountain honey collected at an altitude of 500-1000 meters above sea level is in high demand in many European countries, despite the high prices. Fans of mountain honey appreciate it not only for its original taste, but also for the beneficial health properties. The nectar is collected in mountains from different plants, many of which are registered as endangered, making them more valuable.

As can be seen by the deterioration of the ecological equilibrium, and the rise in allergies, which conventional medicine seems unable to treat; - there is no reasonable alternative except treatment with honey and the many other products produced by bees. It is possible to feel the curative effects of these treatments, by going on a rest break in the "Wild honey" estate. Experts recommend such breaks to sportsmen, children with a weak immune system, people suffering from chronic weariness, those living in industrially polluted districts and those who have suffered from the Chernobyl disaster. In the estate it is possible to get the curative honey, propolis, and beebread and flower pollen.

The "Wild honey" estate provides a comfortable atmosphere in which a family can rest, and it is an ideal place to bring children, to assist in the expansion of their understanding of the aesthetics and beauty of nature, to teach them team work skills, to experience responsibility, to temper, strengthen and improve their physical bearing. Finally, if for no other reason, to get them away from computers and games consoles for a short time.

To allow parents to relax and gain the benefits of the estate, there are trained teachers and staff to take care of the children.

Here children can study huzul folk art in particular; embroidery, woodcarving, painting. They will hear many fairy tales and legends of the Carpathian region and they will have an opportunity to learn local songs and customs.

For the entertainment of children in the manor, there is, set aside, a fantastic special lawn where there is a fairy tale house on a chicken's leg; there are also swings in the form of toy-horses amongst other attractions. Here can also be found many examples of the works of art of that occur naturally - strange roots, which children discuss and recreate in modelling clay. We organize special mini plein-airs for young artists where they can draw the surrounding Carpathian landscapes and arrange exhibitions.

In area of the manor there is a smoke-house - a place where meat is smoked. For this a special furnace is used.

Not far from the kolyba (the house of shepherds), there is a spacious cellar. In its chambers the tomatoes grown in the southern sun, cabbage pickled with the certain spices and pickled gherkins are kept at a fixed temperature. Moreover, here on wooden shelves, fruit, especially fragrant apples and pears, are kept. Various berries mixed with sugar, juices, jelly in glass jars pleases one's eye. The vinegar pickled and sour pickled wild mushrooms, milk mushrooms, honey agarics and ceps will satisfy the refined tastes of most gourmets. In the cellar, there is a wine vault where the fine wines, fruit liqueurs and liquors are kept at a constant temperature. All this can be ordered at the dinner table in the kolyba - the folk cafe house that is located in grounds of the "Wild honey" manor.

In the clear air of the Zhenets region, the sharp smell of fir needles rises. The breeze from time to time dilutes it with the fire smoke and the smell of fried meat. Here the kolyba is located, which has become the embodiment of the best traditions of the huzul kitchen. Actually, the kolyba is a seasonal home of shepherds and woodcutters, the central area has a natural fire. Here food for shepherds was cooked, the budz (a traditional huzul meal) was prepared. The kolyba is of a wooden construction in a round shape, with a high cone shaped roof. Now, traditionally, the kolyba is a small huzul dining area where, in the central space, the fire pit is located.

The cosy hall welcomes visitors with a warm fire and original dishes from the huzul kitchen. Walls made of the half logs, robust wooden tables and benches, old artefacts of daily life and specially selected carvings hand made from tree roots, enhance the feeling of cosiness. The qualified cooks prepare tasty dishes of fish and game on a spit. Here it is possible to taste banosh with sheep's cheese, mushroom soup with patties, beetroot salad, stuffed cabbage leaves in the Carpathian style, stuffed potato griddlecakes, ceps in sour cream, meat ribs cooked in the huzul style, veal with cabbage. There is a large selection of various types of Carpathian tea with honey. Moreover, you can have desert - pancakes, strudel, poppy gingerbreads. They taste wonderful.

Being on vacation in the "Wild honey", visitors have an opportunity to become acquainted with the local life and traditions, and taste budz, sheep"s cheese (brynza), vurda, guslyanka and other dishes. All these are the products of sheep breeding. The local population has been engaged in sheep breeding for many generations. There is even a joke: "who appeared on the mountains first . the huzul or the sheep?" For a long time the sheep have fed and dressed the local population, and even used at a medicinal level. From the skin of these animals people received sheepskin coats, jackets, caps, wool cloth for clothes, produced coverlets, sweaters and woollen socks, wove clothes.

Unlike milk of other animals, sheep"s milk contains more serum acid which together with magnesium supports regeneration of cells and favourably acts on a sick liver, reduces harmful substances and helps remove them from the body, raises their durability and prevents a heart attack. As researchers have noted, 1 litre of sheep milk contains 450 mg of serum acid whereas cow's milk contains only 100 mg, goat's milk contains a mere 60 mg.

For a long time the milk and meat of the sheep have been appreciated for their medicinal properties. In addition, it is not unusual; in fact, the sheep is probably one of the only animals, which never suffer from tuberculosis or cancer. German scientists have proved that in the cells of the lamb, there are substances which protect the sheep from cancers; therefore they recommend the use of mutton for the preventing of these diseases. The sheep"s new milk treats respiratory system disorders, and as people say even asthma can be cured. The sheep's oil has the ability to restore body tissues, including bone tissues. It is used inside together with hot milk or vodka in the case of chills, and applied as a body massage. The huzuls put the dried sheep fat on aching joints.

Unsalted sheep's brynza (cheese), guslyanka (fermented milk product) are dietary products. Brynza has a high calorific content, a long shelf life under normal conditions (up to one year) and has a positive effect on the digestive system of human body.

The shepherds shear their sheep ones a year, one such shearing gives from 1.5 to 3 kg of wool. For many people, synthetic fibres cause discomfort and irritation, wool on the other hand, has a medicinal effect. It has superb temperature regulating properties. An ordinary bandage made from sheep"s wool treats inflammations, removes rheumatic pains, stabilizes the nervous system, improves sleep, normalizes blood pressure and relieves allergic reactions.

A pillow stuffed with newly cut wool, promotes a healthy sleep, in fact it has the ability to absorb into itself and release to the environment up to 30 % of its moisture, without creating a feeling of dampness in bed.

Mittens, sweaters and scarves were made of wool; a person also made cloth for various types of clothes, yet the most important item of huzul design is the coverlet.

The coverlet is not only for decorating the home. It has beneficial properties, which people here used for the treatment of colds and inflammation of the nerves. One of the most effective methods is to have a body massage using a tincture of curative Carpathian herbs and then muffle oneself in a coverlet.

In the "Wild honey" manor it is possible to get all the derivative products from sheep breeding, made in ecologically clean conditions with an observance to ancient technologies and traditions.

A small museum dedicated to the life style of Huzulschina may be of interest to holidaymakers, especially the interior of a huzul house. It gives the impression that the viewer has travelled back in time, the carved wooden table, the religious icons, the chest, the shelf for utensils with the painted dishes, the traditional huzul furnace . everything is pleasing to the eye and continually surprises. Visitors enter into the world of traditional costume, where each frame element originally served as a guardian protecting the wearer from evil forces. There is a rich collection of embroidered shirts and other kinds of traditional Carpathian clothing displayed. Having travelled back in time and become acquainted with the life, traditions and customs of mountaineers, the visitor comes back to the present spiritually enriched, having felt the powerful energy of older days.

A typical huzul house is now an item of great interest. It is necessary to note, that each house in Huzulschina has been located wherever the builder wanted as there is more than enough space. The houses stand on slopes so that each has an uninterrupted view, and no one obscured the view for their neighbour. The houses are made entirely of wood and are not painted and it seems as if they grow among the trees. This impression is amplified by the roof tops which repeat the soft contours of the mountains. Normally the roofs were covered with tiles.

The interior of the houses are decorated with the original tiled furnace, carved roof beams, painted dishes on the walls, old photos, and woven patchwork coverlets on benches.

For memorabilia about Huzulschina many hand-made traditional things made by the local artisans are available from the souvenir shop which is located in a huzul house. Here it is possible to buy original products of well-known carvers, potters, weavers, embroiders and saddlers. The carved inlaid chests, carved wooden round-form boxes, plates professionally made from the nut, pear and sycamore trees are especially imaginative. Also the works of Kosovan potters . tiles, decorative plates, jugs, hand bells etc are available.

A pile of coverlets, small woollen pillows, carpets, patchworks, embroidered and woven towels attract the attention of visitors. The traditional Carpathian huzul ornaments made of bead shine with all the colours of the rainbow. Here things made of leather are presented - bast shoes, wide huzul belts with buckles, leather bags, many of these things are decorated with metal and decorative stamps. In these works of art there is a special energy which transfers the warmth of the hands and hearts of the talented masters.

There is a tourist information office located in a huzul house. Here one can book interesting excursions, travelling the traditional routes in the Carpathian region.

From the vicinity of the "Wild honey" manor there begins a private ski route, 2000 meters long. Visitors can hire mountain-skiing equipment both for adults, and for children. In the summer months it is also possible to hire roller-skates, scooters and bicycles.

The ski season here lasts from the mid November up to the middle of April. Here the skiing atmosphere is such that you can forget your worries, and immerse yourself in the entertaining atmosphere.

The picturesque landscapes of this secret corner of Huzulschina can be observed and captured on camera from the cable car. It is worth seeing how the snow in winter hides the tired mountains under a fluffy white coverlet and in the bright sunlight the dark blue shadows from high snow drifts lay down the side of the mountain. The ethereal silence is broken only by the knocking of the woodpecker or woodland bird song. And on a lawn under the forest trees the fox runs or a brisk squirrel dislodges a silvery veil of snow from the fir-tree.

In the summer, floating in the chairs of the cable car above the fluffy firs, picturesque lawns and sonorous streamlets, it is possible to enjoy a remarkable mountain panorama. The landscapes here are astoundingly beautiful . at first you cannot help but gaze in wonder at the forest edge where wild strawberry, thyme, mountain clover and the Carpathian cornflower blossom. In total in the Carpathians during the spring and summer months approximately 50 different species of mountain flora blossom. Sometimes The Lord blesses the mountains with a bountiful rain and again the blue coverlet of the skies reaches above the Khomyak and Sinyak mountains. Then it is possible to see, as the mountains smoke, as if the fairytale giant Chugajster smokes a pipe of grey fog. The talkative streams jingle, bearing the aroma of mountain grasses, the breath of force and beauty into the immense world. You want to return here again and again to enter into the atmosphere of Carpathians.

This place radiates with a powerful energy; here man and nature coexist in harmony. In summer in the Zhenets valley you can sense a special mix of aromas: of honey, wax and the plants warmed in the sun heat. In the winter the firs dressed in white clothes steadfastly guard the sleep of the small mountain river. However, at any time of year, rest in the Honey valley gives to those travellers, who are interested, many beautiful emotions, good moods, fresh air filled with the phytoncides and the crystal clear waters of the Zhenets.

The Carpathians are surrounded by legends, and have great potential force. If one looks at a geographical map, the Carpathian Mountains resemble a horseshoe magnet concentrating on the centre of Europe. Here the powerful positive electric fields pass about which testifies the state of emotional uplifting of those, who have come here. And also the improvement of health, an incredible sense of pleasure, celebration and incomprehensible desire to come here once again.

These are the Ukrainian Carpathians: the Honey Valley - the private manor "Wild Honey".

78596, Ukraine,
Ivano-Frankovsk region,
Tatarov village, the natural boudary "Zhenets", 696, "Wild Honey"

e-mail: dukuj-med@i.ua
Tel.: +38 (095) 137-16-35
+38 (099) 061-77-71
+38 (098) 031-00-01